Мікоплазма (Mycoplasma pneumoniae) + Хламідія (Chlamydophila pneumoniae), зішкріб, мокротиння, методом ПЛР Real-Time, якісне визначення
Опис аналізу:
Мікоплазма (Mycoplasma pneumoniae) + Хламідія (Chlamydia pneumoniae) - лабораторне дослідження мокротиння або мазка на наявність збудників респіраторного мікоплазмозу та респіраторного хламідіозу, що вражають дихальні шляхи людини. Тест проводиться методом ПЛР, що дозволяє виявити генетичний матеріал цих мікроорганізмів.
Mycoplasma pneumoniae є бактеріями, які не мають власної клітинної стінки і паразитують в дихальних шляхах людини. Вони поширюються однаково успішно хворими і безсимптомними носіями і здатні викликати мікоплазмову пневмонію (атипову пневмонію).
Після дво-тритижневого інкубаційного періоду розвивається респіраторний мікоплазмоз у легкій (кашель, нежить і біль у горлі) або важкій формі (приєднуються ломота в м'язах, підвищення температури, головний біль). Мікоплазмова пневмонія схильна розвиватися у дітей і людей зі слабким імунітетом. Антитіла, вироблені організмом в процесі одужання, забезпечують тимчасовий імунітет.
Chlamydophila pneumoniae є внутрішньоклітинним паразитом дихальних шляхів, що передаються від людини до людини (небезпечні люди з симптомами респіраторного хламідіозу, і безсимптомні носії бактерії). Здатна провокувати хвороби верхніх дихальних шляхів (синусити, отити, фарингіти), бронхіти і атипову пневмонію, можливо сприяє появі бронхіальної астми, саркоїдозу і атеросклерозу.
Після зараження починається інкубаційний період, тривалість якого точно не встановлена (в деяких випадках з моменту інфікування до перших симптомів може проходити кілька місяців).
Симптоми обох респіраторних інфекцій схожі: кашель, болі в горлі, нежить, підвищення температури, лихоманка, симптоми інтоксикації. Перебіг пневмонії за обох збудників також ідентичний. До розвитку пневмонії більш схильні діти і люди з ослабленим імунітетом (літні люди, пацієнти після трансплантації або з імунодефіцитами).
Визначити яка саме бактерія спричинила хворобу можливо за допомогою лабораторних тестів. В цьому випадку ПЛР-дослідження є найбільш точним і чутливим методом діагностики.
Покази до дослідження
Даний тест найчастіше призначається терапевтами, інфекціоністами, пульмонологами і ЛОРами, при наявності наступних показів:
- атипова пневмонія;
- запалення легенів, що складно піддається лікуванню антибіотиками;
- сепсис неясної етіології;
- рецидивуючі інфекційні захворювання верхніх дихальних шляхів (особливо у людей старшого віку).
Значення результатів
Дослідження якісне, тому можливі тільки два значення:
- «негативно» - збудників мікоплазмової або хламідійної інфекції не виявлено;
- «позитивно» - збудники виявлені, пацієнт хворий на респіраторний мікоплазмоз або хламідіоз.
Підготовка до дослідження
Перед взяттям зішкрябу з носа, носо-або ротоглотки, потрібно на 3 години утриматися від їжі, пиття, куріння і застосування медичних препаратів (спреїв, таблеток, що розсмоктуються, полоскань та ін.).
Матеріал для дослідження: зішкріб, мокрота.
Метод дослідження: ПЛР (полімеразна ланцюгова реакція).
Терміни проведення: 4 робочих дні.