Мікроскопічні дослідження біоматеріалу на патогенні гриби

Опис аналізу:

Мікроскопічне дослідження біоматеріалу (волосся, нігті, зішкріб) на патогенні гриби - лабораторний аналіз, що дозволяє досліджувати шкіру і її придатки на поверхневі мікози (захворювання, викликані грибами). Їх причиною найчастіше є грибки з роду Dermatophytes, але можлива колонізація грибками з родів Candida, Trichosporon, Malassezia, Hortaea і ін.

Дерматофітія, найбільш поширене грибкове ураження шкіри (дерматомікоз), здатне розвинутися на волосистій частині голови, нігтьових пластинах, кистях і стопах, в областях великих шкірних складок і просто на поверхні тіла. Всі дерматофіти здатні розкладати кератин, з якого складається волосся, нігті і роговий шар епідермісу.

За надмірного розмноження на шкірі дріжджового грибка Candida, зазвичай спровокованого зниженням імунітету або порушеннями метаболізму, розвивається кандидоз шкіри. Ураження шкіри грибком Malassezia викликає розвиток висівкового лишаю, грибами Trichosporon - білу п'єдру (вузлувату трихоспорію або трихоспороз), грибком Hortaea - чорний мікоз.

Для мікозів гладкої шкіри характерна поява висипань, що зливаються, покриваються лусочками, лущаться і сверблять. Якщо грибок вразив волосяну частину голови, то можлива поява почервоніння, лущення, лупи, випадання волосся, уражені ділянки також сверблять. При ураженні нігтьової пластини вона потовщується, деформується і змінює колір, в подальшому ніготь відшаровується і руйнується.

Огляд дерматолога дозволяє запідозрити грибкові захворювання волосся, нігтів або шкіри, але остаточний діагноз можна поставити тільки за результатами мікроскопічного лабораторного дослідження. Пов'язано це з тим, що симптоматика багатьох шкірних захворювань схожа: наприклад, прояви грибка нігтів (оніхомікозу) можуть бути схожі з оніходистрофією (деградацією нігтьової пластини через недостатність живлення) і псоріаз нігтів.

Вивчення зразків, узятих у пацієнта за допомогою прямої мікроскопії, дозволяє виявити гіфи і дріжджові клітини грибів, а з їхнього вигляду і формі визначити рід, до якого вони належать.

Покази до призначення

Аналіз зазвичай призначається дерматологом, можливо також призначення лікарем загальної практики, а показом зазвичай є:

  • симптоми мікозу гладкої шкіри;
  • прояви оніхомікозу;
  • грибкове ураження волосся.

Інтерпретація результатів

Аналіз якісний і визначає наявність або відсутність грибка у взятому зразку. Позитивний результат означає, що один з грибків, здатних викликати дерматомікоз, виявлено. Негативний результат означає, що жодного з грибків не знайдено.

Позитивний результат може бути за, так званого, «здорового носійства», коли грибок знаходиться на шкірі, не заподіюючи шкоди (Candida, наприклад, є частиною умовно-патогенної мікрофлори, здатної викликати захворювання тільки в разі ослаблення організму).

Підготовка до обстеження: особливої ​​підготовки не потрібно, бажано за кілька днів до обстеження не обробляти зовнішніми засобами ділянки, з яких буде братися зразок для аналізу.

Матеріал для дослідження: нігті, волосся, зішкріб шкіри.

Метод дослідження: мікроскопія.

Термін проведення дослідження: 1 робочий день.

Записатися на аналізи