Аналіз сечі за Зимницьким
Опис аналізу:
Аналіз сечі за Зимницьким - лабораторне дослідження сечі, що дозволяє оцінити функціональність нирок пацієнта - наскільки добре вони справляються зі своєю роботою.
Забір зразків для аналізу триває протягом доби - 24 години, під час яких збирається вся сеча пацієнта і формується 8 порцій (з тригодинними інтервалами). Після цього в лабораторії проводиться визначення основних показників даної проби - обсягу і питомої ваги кожного із зразків.
Обсяг сечі дозволяє визначити, наскільки нирки здатні до концентрування сечі і її осмотичного розведення. Питома вага або відносна щільність сечі, визначає концентраційну функцію нирок. Розраховується питома вага сечі щодо ваги води того ж об'єму (вага води приймається за одиницю).
Вага сечі завжди більше ваги води, тому що сеча, крім самої води, складається з азотистих шлаків і продуктів обміну: глюкози, сечовини, креатиніну та ін.
Покази до призначення
Найчастіше дослідження призначається урологами в разі присутності у пацієнта клінічних проявів:
- хронічного пієлонефриту або гломерулонефриту;
- ниркової недостатності.
Ендокринолог може призначити аналіз в процесі діагностики нецукрового діабету, а кардіолог - гіпертонічної хвороби.
Важливо відзначити, що проба за Зимницьким не допомагає визначити, яка саме хвороба у пацієнта. Завдання аналізу - оцінити наскільки добре його нирки справляються зі своєю функцією.
Значення результатів
Якщо працездатність нирок нормальна, то обсяг денного діурезу (кількості виділеної сечі) переважає над нічним.
Якщо питома вага сечі нижче щільності плазми крові, то у пацієнта гіпостенурія, яка може вказувати на ниркову недостатність, пієлонефрит або прийом сечогінного. Якщо щільність сечі дорівнює питомій вазі плазми - у пацієнта ізостенурія, що вказує на порушення концентраційної функції.
Питома вага сечі у людини зі здоровими нирками перевищує питому вагу плазми крові, крім того, за нормальної функції нирок питома вага нічної сечі - перевищує питому вагу денної. Надмірне підвищення щільності сечі (гіперстенурія) може вказувати на важкий пієлонефрит або зневоднення пацієнта.
Підготовка до обстеження: перед і під час забору зразків сечі для дослідження заборонений прийом сечогінних препаратів і надмірне споживання рідини - пацієнт повинен дотримуватися звичного питного режиму і раціону харчування.
Матеріал для дослідження: сеча.
Метод проведення дослідження: за Зимницьким.
Термін проведення: 1 робочий день.