Аналіз сечі загальний (ЗАС)

Код: 2005

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

150,00 грн

Опис аналізу:

Загальний аналіз сечі - набір досліджень, що визначають характеристики зразка сечі пацієнта, склад якої, виступаючи результатом обміну речовин в організмі, відображає стан здоров'я. Хімічні та фізичні характеристики сечі, встановлені під час аналізу, дозволяють оцінювати не тільки роботу нирок (що виробляють сечу), але і стан інших внутрішніх органів.

При загальному аналізі сечі враховується її прозорість, щільність, колір, запах, вміст в сечі білка, кислотно-лужна реакція (рН), наявність глюкози, білірубіну. Захворювання і патологічні процеси, що проходять в організмі, можуть позначатися на будь-якій з перерахованих характеристик сечі.

Наприклад, колір сечі може змінюватися при потраплянні в неї крові (стає червоною), підвищеному вмісті білірубіну, появі в сечі гною, слизу або лейкоцитів (білий відтінок), проходженні в кишечнику процесів гниття (синьо-зелений відтінок). Також колір сечі може змінюватися при вживанні ряду медикаментів або певних харчових продуктів.

Щільність сечі може збільшуватися при хворобах серця, проблемах з нирками, зневодненні, а знижуватися - при порушенні секреції гормонів, що регулюють сечовиділення. Прозорість сечі може зменшуватися через появу в ній клітин крові або епітелію, слизу або осаду з розчинених солей.

Кислотно-лужна реакція сечі змінюється в бік підвищення кислотності при цукровому діабеті, дефіциті калію, подагрі, гарячкових станах, а в бік зниження - при захворюваннях сечовидільної системи і втраті солей організмом. Реакція також може змінюватися при зміні дієти: велика кількість м'яса підвищує кислотність сечі, а вживання молочної та рослинної їжі - знижує.

Білірубін в сечі з'являється за розвитку хвороб гепатобіліарної системи (печінки, жовчного міхура і їх проток), а білок - при цукровому діабеті, амілоїдозі, полікістозі нирок, нирковому некрозі, множинній мієломі, лихоманці, застійній серцевій недостатності та ін.

Глюкоза в сечі зростає, перш за все, при порушеннях обміну речовин (цукровому діабеті, синдромі Іценко-Кушинга, тиреотоксикозі, акромегалії) і проблеми з нирками (синдром Фальконі).

Це далеко не повний список захворювань і патологічних станів внутрішніх органів і систем, які можуть позначитися на основних характеристиках сечі, тому загальний аналіз сечі - одне з найбільш поширених загальноклінічних досліджень.

Покази до призначення

Призначатися аналіз може лікарем будь-якої спеціальності, але частіше за все він необхідний терапевтам, педіатрам, урологам, гінекологам, нефрологам, ендокринологам, хірургам, гастроентерологам, кардіологам, неврологам, інфекціоністам та ін.

Показом до призначення дослідження може бути:

  • проходження профілактичного медогляду;
  • діагностика проблем з метаболізмом;
  • підозра на захворювання травної системи;
  • оцінка стану пацієнта при запальних процесах або інфекціях;
  • діагностика захворювань сечовидільної системи та оцінка ефективності їх лікування;
  • контроль стану пацієнта в післяопераційний період.

Підготовка до дослідження

Зазвичай здається порція ранкової сечі, за дві доби до здачі аналізу потрібно припинити (за погодженням з фахівцем, який призначив аналіз) прийом препаратів здатних спотворити дані: сечогінних, проносного, стероїдних препаратів та ін. Жінкам бажано здавати аналіз до початку менструації або через кілька днів після її завершення.

Матеріал для дослідження: сеча.

Термін проведення дослідження: 1 робочий день