Загальний аналіз мокроти
Опис аналізу:
Загальний аналіз мокроти (харкотиння або патологічні виділення з бронхів, трахеї і гортані) дозволяє по її характеристикам зрозуміти, який патологічний процес протікає в легенях пацієнта.
Здорові легені харкотиння не виділяють. В органах дихальної системи є спеціальні залози, які в нормі виділяють корисний секрет (слиз), що затримує частинки пилу і допомагає бронхам очиститися. Він має бактерицидну дію, постійно виділяється з трахеї і проковтується, як правило, несвідомо.
При розвитку захворювань кількість виділеного слизу збільшується, а його склад змінюється. У нього може включатися гній, кров, мікроорганізми і паразити. Секрет може змінювати колір, запах і консистенцію - і тепер називається мокротою (харкотинням). У здорової людини мокрота також може виділятися, якщо вона є хронічним курцем.
Покази до призначення
Найчастіше аналіз призначають сімейні лікарі, терапевти, педіатри та пульмонологи. Найбільш поширеними показами є:
• бронхіт і запалення легень;
• бронхіальна астма і ХОЗЛ (хронічне обструктивне захворювання легень);
• туберкульоз легень;
• підозра на онкопатологію дихальної системи;
• кашель, що супроводжується виділенням мокроти;
• необхідність уточнити дані інших досліджень (наприклад, рентгену).
Значення результатів
Самих по собі результатів аналізу для встановлення точного діагнозу, як правило, недостатньо. Лікар поєднує їх з симптомами пацієнта та даними інших досліджень, щоб отримати повну картину захворювання. Оцінюються кількість і склад мокротиння, зміни його кольору, запаху, тощо.
Склад мокротиння дозволяє зрозуміти, ураження якого характеру розвивається в легенях. Так, домішки гною вказують на запальний процес. Кров є маркером пошкодження легеневих судин або змін в капілярних стінках. Виявлення мікроскопічних патогенів у великій кількості говорить про розвиток інфекції. Велика кількість слизу - ознака трахеїту або бронхіту.
Висока концентрація серозної рідини вказує на набряк легень. Для нього ж характерна велика кількість відхаркуваного мокротиння.
Підготовка до обстеження
Мокрота збирається в ранковий час, до прийому їжі. Перед взяттям зразка потрібно почистити зуби, ретельно прополоскати горло і ротову порожнину. Важливо, щоб в контейнер потрапила саме відхаркувана мокрота, а не слина. Якщо мокрота відділяється слабо, попередньо може знадобитися тепле пиття або застосування відхаркувальних засобів.
Матеріал для дослідження: зразок харкотиння (мокроти).
Метод дослідження: загальноклінічний.
Термін проведення: 1 робочий день.