Остеокальцин

Код: 3902

Час виконання: 1 раб.дн.

Ціна у Київ

400,00 грн

Опис аналізу:

Остеокальцин - білок кісткового матриксу, основною функцією якого є синтез гідроксиапатитів - хімічної сполуки на основі кальцію, що є основним мінеральним компонентом кісток (приблизно 50% маси) і зубів (до 96% емалі). Тест на остеокальцин є ефективним лабораторним маркером формування кісток.

Остеокальцин виробляється остеобластами, молодими клітинами кісткової тканини, які, крім нього, виробляють спеціальну міжклітинну речовину - матрикс. Для матриксу характерний дуже високий вміст кальцію, в ньому досить фосфатів, присутні органічні компоненти і вода.

Більша частина остеокальцину включається до складу кісткового матриксу та, потім, кісткової тканини, а залишки виділяються в кровотік. Коли відбувається резорбція (деградація і руйнування) кісткової тканини, остеокальцин, вивільняючись з кісткового матриксу, також потрапляє в кровотік. В обох випадках за виведення остеокальцину відповідають нирки, тому на його концентрації в крові можуть позначатися хвороби нирок.

Остеокальцин - білок, що залежить від достатньої наявності вітаміну К в організмі. Також його вироблення стимулюється вітаміном D3, але пригнічується при високій концентрації паратгормону. У регуляції синтезу остеокальцину також беруть участь кальцитонін і кальцитріол.

Аналіз на остеокальцин допомагає оцінити ланку обміну речовин, що впливає на темпи утворення і руйнування кісткової тканини, допомагаючи своєчасно виявляти одне з найпоширеніших захворювань скелета - остеопороз.

Покази до призначення

Дослідження рівня остеокальцину може бути призначене ендокринологом, гінекологом, нефрологом, онкологом, гематологом, терапевтом або педіатром. Показами можуть бути:

  • з'ясування ймовірності розвитку остеопорозу у жінок в періоді менопаузи або постменопаузи;
  • оцінка кісткового метаболізму при дефіциті гормону росту;
  • патології щитоподібної залози (тиреотоксикоз або гіпотиреоз);
  • хронічні хвороби нирок;
  • замісна гормональна терапія або лікування глюкокортикоїдами;
  • контроль ефективності антирезорбтивної терапії.

Інтерпретація результатів

Рівень остеокальцину вимірюється в нанограмах на мілілітр і референтні значення, які відповідають нормі у більшості здорових людей, знаходяться в межах від 2 до 22 нг/мл (ng/ml). Перевищення цих показників можливе у жінок в період постменопаузи, коли розвивається остеопороз, а також у дітей у віці 10-16 років, коли спостерігається прискорене зростання кісток. Підвищений остеокальцин і протягом приблизно року після перелому кістки.

Крім того, причиною підвищення остеокальцину в крові може бути гіпертиреоз, гіперпаратиреоз, хвороби нирок, пухлини кісток або метастази в них, недостатня фізична активність, прийом вітаміну D3, антиконвульсантів або кальцитріолу.

Знижений рівень остеокальцину можливий за рахіту або нестачі гормону росту у дітей, гіпопаратиреозу, синдрому Іценко-Кушинга, антирезорбтивної терапії або під час вагітності. Знизити рівень білка може прийом гепарину, варфарину або глюкокортикоїдів.

Підготовка до обстеження: аналіз здається натщесерце.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний аналіз.

Термін проведення: 1 робочий день.