Панкреатична еластаза в калі, кількісне визначення
Опис аналізу:
Панкреатична еластаза в калі (кількісне визначення) - лабораторне дослідження, що дозволяє визначити, наскільки активна підшлункова залоза людини в плані вироблення травних ферментів.
Підшлункова залоза виконує два важливі функції:
- ендокринну - вироблення гормонів, що контролюють різні ланки нашого обміну речовин;
- екзокринну - вироблення панкреатичного соку, спеціального коктейлю з ферментів, необхідних для перетравлювання їжі.
- болю в животі;
- відчуття здуття;
- печії;
- діареї;
- нудоти;
- непереносимості окремих продуктів харчування.
Еластаза - це один з компонентів панкреатичного соку. Оцінка її кількості в калі - це швидкий, простий і безболісний для пацієнта спосіб зрозуміти, наскільки повноцінно підшлункова залоза виконує свою екзокринну функцію.
Екзокринна недостатність підшлункової залози спостерігається у пацієнтів з цукровим діабетом, хронічним панкреатитом, жовчнокам'яною хворобою, муковісцидозом, остеопорозом і аутоімунними патологіями. Її розвиток також можливий після видалення жовчного міхура або внаслідок вікових змін в підшлунковій залозі.
Рання діагностика екзокринної панкреатичної недостатності дозволяє попередити розвиток серйозних проблем з обміном речовин.
Покази до призначення
Найчастіше аналіз призначається гастроентерологом, терапевтом або сімейним лікарем. Основне показання до призначення - поява недостатності підшлункової залози:
- болю в животі;
- відчуття здуття;
- печії;
- діареї;
- нудоти;
- непереносимості окремих продуктів харчування.
Також аналіз може призначатися здоровим людям як профілактичне обстеження.
Значення результатів
Концентрація панкреатичної еластази в калі вимірюється в мікрограмах ферменту на один грам калу (мкг/г). Нормою є вміст 200 мкг/г еластази і більше. Покази в межах 100-200 мкг/г вказують на помірну екзокринну недостатність, а менше 100 мкг/г - на виражену недостатність екзокринної функції підшлункової залози.
Для постановки точного діагнозу тест повинен доповнюватися відповідною клінічною симптоматикою. За необхідності може знадобитися проведення уточнюючих лабораторних або апаратних обстежень.
Підготовка до обстеження
Спеціальної підготовки не потрібно. Головне - не використовувати проносне, ректальні свічки або масла. За погодженням з лікарем, за три доби до взяття зразка бажано скасувати препарати, що забарвлюють кал або впливають на перистальтику кишечника.
Матеріал для дослідження: зразок калу.
Метод дослідження: імуноферментний
Термін проведення: 3 робочих дні.