Паратгормон

Код: 3903

Час виконання: 1 роб. дн.

Ціна у Київ

180 грн

Запис на аналізи

Опис аналізу:

Паратгормон (ПТГ, паратиреоїдний гормон) - гормон, що має велике значення в регулюванні організмом рівня кальцію і фосфору. Виробляється паратиреоїдними залозами, які розташовуються на задніх поверхнях часток щитоподібної залози.

Паратгормон важливий для підтримки стабільного рівня кальцію і фосфору в організмі, стабілізуючи їх рівень в позаклітинній рідині. Виділення паратгормону відбувається за принципом зворотного зв'язку: при зниженні рівня кальцію наростає секреція ПТГ і навпаки - спадає при його підвищенні. Також концентрація даного гормону залежить від кількості кальцію, фосфору, магнія і вітамінів А і D.

З ростом концентрації паратгормону активізуються остекласти - гігантські клітини, завданням яких є резорбція (видалення) кісткової тканини шляхом розчинення мінеральних компонентів і руйнування колагену. При цьому виділяється кальцій, поповнюючи його брак в крові. Також під дією паратгормону активізуються процеси всмоктування кальцію в кишечнику, і гальмується процес його виведення нирками.

Коли рівень кальцію в крові досягає норми, вироблення паратгормону сповільнюється. Таким чином, за допомогою ПТГ кальцій виводиться з кісток, поповнюючи його дефіцит в крові. На фосфорний обмін ПТГ впливає, знижуючи концентрацію фосфатів у плазмі крові.

Якщо в організмі спостерігається надлишок паратгормону, починає розвиватися остеопороз, уражаються слизові оболонки травної системи, кальцифікуються судини. Його брак загрожує дефіцитом кальцію і фосфору в крові, може призвести до появи судом і тетанії.

Покази до призначення

Аналіз на рівень паратгормону зазвичай призначається ендокринологом або ортопедом, можливе призначення травматологом, ревматологом, онкологом або терапевтом. Причиною призначення може бути:

  • нестача кальцію в крові (гіпокальціємія), який може супроводжуватися втомою, нудотою, болями в животі, спрагою;
  • надлишок кальцію в крові (гіперкальціємія), для якого характерні болі в животі, судоми м'язів, поколювання в пальцях;
  • підозра на хворобу або пухлини паращитовидних залоз, а також в разі їх видалення;
  • ознаки остеопорозу;
  • хронічні хвороби нирок.

Значення результатів

Нормальною концентрацією паратгормону в крові є 16-46 пікограм на мілілітр. Перевищення цих значення можливе при гіпокальціємії, гіперпартиреозі (концентрація ПТГ понад 106 пг/мл), новоутвореннях паращитоподібних залоз, рахіті, метастазах в кістки, псевдогіпопаратиреозі, хронічної ниркової недостатності.

Підвищений рівень ПТГ є нормальним під час вагітності та у жінок, які годують груддю. Рівень паратгормону підвищується при прийомі фосфатів, діуретиків, стероїдів, протисудомних засобів та препаратів літію.

Знижений рівень паратгормону може спостерігатися при гіперкальціємії, гіпопаратиреозі, гемохроматозі, тиреотоксикозі, саркоїдозі і мієломній хворобі. Нестача магнію, а також надмірна кількість вітамінів А і D також сприяють зниженню рівня ПТГ.

Підготовка до обстеження

За добу до здачі аналізу на паратгормон не можна вживати алкоголь, також, попередньо погодивши з лікарем, потрібно припинити прийом препаратів, здатних спотворити результат. Аналіз здається натщесерце, перед обстеженням не можна курити, піддаватися стресам і фізичним навантаженням.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІХЛ.

Термін проведення: 1 робочий день.

Запис на аналізи