pH крові
Опис аналізу:
pH крові – показник, що демонструє співвідношення кислот (можуть віддавати іони водню) і лугів (можуть приєднувати дані іони) в крові. Нейтральній кислотності відповідає показник 7, але в людській крові спостерігається невелике зміщення кислотно-лужного балансу в сторону лугів - це створює сприятливі умови для роботи ферментів і біохімічних процесів.
Покази до призначення аналізу pH крові
На кислотно-лужний баланс крові може впливати безліч захворювань: ендокринних, неврологічних, онкологічних, серцево-судинних, нефрологічних та інших. У різних випадках аналіз призначається відповідним лікарем вузької спеціалізації.
В ендокринології показом може бути:
- цукровий діабет;
- гіперфункція надниркових залоз.
У неврології показами можуть служити:
- пошкодження головного мозку;
- бічний аміотрофічний склероз.
Онкологом аналіз може призначатися, в тому випадку, якщо підозрюються пухлини головного мозку.
Кардіологом - при симптомах серцево-судинної недостатності, нефрологом - при проявах ниркової недостатності, гастроентерологом - при нудоті, блювоті і діареї. Пульмонологом замір pH крові призначається при бронхіальній астмі і захворюваннях легенів.
Норма pH крові
Як вже говорилося, кислотно-лужний баланс людської крові незначно зрушений у сторону лугів. Якщо нейтральним pH є показник 7, то референтним значенням для людської крові є 7,35-7,45. Якщо рівень нижче - розвивається ацидоз, вище - алкалоз. Показники нижче 6,8 і вище 8,0 є несумісними з життям.
Підвищений або знижений pH крові: причини
Як ацидоз, так і алкалоз можуть бути двох видів: респіраторним та метаболічним.
Респіраторний алкалоз виникає, коли легені виводять з організму занадто багато вуглекислого газу, ацидоз - навпаки, коли велика кількість вуглекислого газу залишається в крові.
Метаболічний алкалоз виникає внаслідок прийому сечогінних, гіперфункції надниркових залоз, а також при блювоті. Метаболічний ацидоз викликає ниркова недостатність, діарея, отруєння і посилене утворення кислот в організмі (наприклад, при цукровому діабеті).
Підготовка до обстеження
Обстеження не потребує спеціальної підготовки.
Метод дослідження: іон-селективний.
Матеріал дослідження: кров.
Термін готовності результатів: 1 робочий день.