NT-pro BNP (N-кінцевий поліпептид натрійдиуретичного гормону)

Код: 4001

Час виконання: 2 роб.дн.

Ціна у Київ

1200,00 грн

Опис аналізу:

NT-proBNP (N-кінцевий пропептид натрійуретичного гормону) - білкове з'єднання, що утворюється в лівому шлуночку серця. Є важливим лабораторним маркером серцевої недостатності.

NT-proBNP є попередником мозкового натрійуретичного пептиду - гормону, основним завданням якого є регулювання обсягу крові, що циркулює в організмі і зусиль, що докладаються серцем, для її перекачування. Мозковий натрійуретичний пептид (МНП) має кардіопротекторний вплив: сприяє вазолідатаціі (розслаблення гладких м'язів в стінках судин), пригнічує вироблення альдостерону і реніну, знижує навантаження на міокард і покращує коронарний кровотік.

NT-proBNP, як і МНП, виробляється в лівому шлуночку серця (назва «мозковий натрійуретичний пептид» пояснюється тим, що вперше він був виявлений в головному мозку свині). Молекули білка proBNP розщеплюються на молекулу активного гормону і на молекулу NT-proBNP, яка є неактивним фрагментом.

Затримка в організмі рідини веде до збільшення навантаження на серце в цілому і лівий шлуночок зокрема (при цьому відбувається розтягування його стінок). Це веде до збільшення в крові концентрації МНП, стимулюючого виведення з організму натрію і зайвої рідини, і NT-proBNP.

Підвищена концентрація NT-proBNP характерна для серцевої недостатності і, як лабораторний маркер, дозволяє диференціювати її від захворювань зі схожою симптоматикою.

Покази до призначення

Дослідження зазвичай призначається кардіологом, можливе призначення лікарем загальної практики, але в обох випадках показами є:

  • симптоми серцевої недостатності (втома, задишка, набряклість ніг);
  • диференціальна діагностика серцевої недостатності і контроль ефективності її лікування;
  • гострий біль, спровокована на ішемічну хворобу серця (аналіз дозволяє оцінити ймовірність подальших ускладнень).

Інтерпретація результатів

Рівень NT-proBNP в крові вимірюється в пікограмах на мілілітр (пг/мл, pg/ml) і нормальними вважаються показники в межах від 0 до 200 пг/мл. Клінічне значення має тільки перевищення даних значень NT-proBNP в крові, яке може вказувати на хронічну серцеву недостатність (чим вище показник - тим сильніше виражена недостатність) або гостре навантаження на лівий шлуночок серця.

Підвищені значення NT-proBNP можуть також бути у пацієнтів, яким встановлено кардіостимулятор, і в осіб з хронічною нирковою недостатністю. В цілому рівень NT-proBNP з віком стає вище, крім того, у жінок показники цього аналізу вище, ніж у чоловіків. Визначення в крові ревматоїдного фактору робить результати аналізу на NT-proBNP недостовірними.

Підготовка до обстеження

За 12 годин до здачі крові потрібно припинити прийом їжі, за півгодини - виключити куріння, фізичні навантаження й емоційне напруження.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІХЛ (імунохемілюмінесцентний аналіз).

Термін проведення дослідження: 3 робочих дні.