Проба Реберга (швидкість клубочкової фільтрації)

Код: 2012

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

200,00 грн

Опис аналізу:

Проба Реберга – лабораторний аналіз для визначення швидкості клубочкової фільтрації – основного показника, який характеризує функцію нирок. Нирки відповідають за фільтрацію з крові рідких відходів, щодня профільтровуючи нашу кров безліч разів. У нирці кров проходить через нефрони, які відіграють роль фільтрів, після чого більша частина рідини повертається в кровотік. З організму виводяться розчинені солі, токсини і продукти метаболізму.

Одним з таких продуктів обміну речовин, що виводяться із сечею, є креатинін. Це продукт процесу розпаду креатину, в ході якого відбувається енергетичний обмін в м'язових і нервових клітинах. Кількість креатиніну в організмі людини не схильний до різких коливань і залежить від м'язової маси.

Якщо нирки не справляються з фільтрацією креатиніну, то його рівень в крові зростає. Встановивши рівень креатиніну, можна обчислити його кліренс і швидкість клубочкової фільтрації. Отримане значення буде означати об'єм крові, який щохвилини очищається нирками від креатиніну.

Покази до призначення

Дослідження призначається урологом, нефрологом або терапевтом за наявності ознак погіршення роботи нирок, а також:

 • за болісних відчуттів в області нирок;
 • за набряклості, особливо на щиколотках і навколо очей;
 • за зниження кількості сечі, утрудненого сечовипускання;
 • за потемніння сечі або появи в ній домішок крові.

Приводом для проведення тесту також є наявність факторів, що сприяють виникненню дисфункції нирок:

 • амілоїдоз;
 • синдром Іценко-Кушинга;
 • цукровий діабет;
 • дерматоміозит;
 • гемолітичний уремічний синдром;
 • вовчаковий нефрит;
 • злоякісна артеріальна гіпертензія.

Значення результатів

Знижена швидкість клубочкової фільтрації характерна для зневоднення, ниркової недостатності, порушень відтоку сечі з сечового міхура, застійної серцевої недостатності, гломерулонефриту, шокового стану.

Підвищена швидкість клубочкової фільтрації (СКФ) проявляється за вагітності, великої кількості білкової їжі і цукрового діабету, що ще не викликав діабетичну нефропатію.

Отримане значення означає обсяг крові, який щохвилини очищається нирками від креатиніну, і корелює з віком і статтю. Так, для дітей до 1 року, незалежно від статі, нормою СКФ є 65-100 мл/хв.

Для жінок від 1 до 30 років норма СКФ становить від 81 до 134 мл за хвилину; 30-40 років - 75-128 мл/хв; 40-50 років - мл/хв; 50-60 років - ХХ-ХХХ мл/хв; 60-70 років - ХХ-ХХХ мл/хв; а старше 70 років - 52-103 мл/хв.

Для чоловіків від 1 до 30 років норма СКФ становить від 88 до 146 мл за хвилину; 30-40 років - 82-140 мл/хв; 40-50 років - 75-133 мл/хв; 50-60 років - 68-123 мл/хв; 60-70 років - 61-120 мл/хв; а старше 70 років - 55-113 мл/хв.

Підготовка до обстеження: за 2 доби до відбору зразків припиняється прийом сечогінних (за погодженням з лікарем), за добу до аналізу виключаються алкоголь, важкі фізичні навантаження і стреси, а за півгодини - потрібно відмовитися від куріння.

Матеріал для дослідження: сеча.

Термін проведення: 1 робочий день.