Простато-специфічний антиген вільний (fPSA)

Код: 4514

Час виконання: 1 раб.дн.

Ціна у Київ

240,00 грн

Опис аналізу:

Простатоспецифічний антиген вільний (ПСА вільний, fPSA) – це аналіз крові, який можуть призначати чоловікам за підозри на розвиток новоутворень передміхурової залози (простати): доброякісної аденоми або раку. Тест дозволяє визначити, чи є процес злоякісним. Також дослідження можуть проводитись для оцінки ефективності лікування.

ПСА – специфічний білок, який виробляється клітинами простати. Невелика кількість його потрапляє у кров. Там антиген міститься у двох формах: вільний та зв'язаній.

Причиною незначного підвищення загального ПСА (сума пов'язаної та вільної форм) можуть бути запальні, інфекційні захворювання та деякі фізіологічні стани (еякуляція, тощо), але найчастіше – збільшення простати. З віком це відбувається у всіх чоловіків, тому показники норми у чоловіків старше 50, 60 та 70 років відрізняються.

За розвитку аденоми чи раку передміхурової залози підвищується не тільки загальний, але й вільний PSA, норма якого в чоловіків без новоутворень із віком не змінюється.

Досвідчений лікар уролог за результатом аналізу у поєднанні з пальцевим ректальним дослідженням може припустити, наскільки потрібна додаткова діагностика для виключення раку передміхурової залози.

Покази до призначення

Аналіз може призначити андролог, уролог чи онколог. Показами до дослідження можуть бути збільшення передміхурової залози, виявлення пухлини на УЗД або скарги пацієнта на:

  • біль у ділянці мошонки та низу живота;
  • часті позиви до туалету;
  • зміна особливостей сечовипускання (слабкий струмінь, що переривається і т. д.);
  • нетримання сечі;
  • проблеми із потенцією;
  • розвиток передчасної еякуляції та ін.

Також аналіз можуть рекомендувати, якщо у пацієнта виявлено підвищення загального антигену простатоспецифічного в крові. Це дослідження радять щорічно робити всім чоловікам для ранньої діагностики раку простати. Це дозволяє виявити хворобу до появи симптомів та проростання новоутворення у сусідні органи.

Значення результатів

Рівень вільного ПСА у крові обчислюють у нанограмах на мілілітр. У нормі він має бути від 0,038 до 0,5 ng/ml.

Підвищення вільного ПСА може відбуватися не тільки за раку, але і за аденоми простати, простатиту, інфекційних та інших хвороб. Тимчасово показники зростають після еякуляції, масажу простати тощо.

Важливий як рівень вільного ПСА, а й співвідношення вільного і загального ПСА. У нормі він має бути більшим за 15%. При нормальних значеннях загального ПСА цей коефіцієнт зазвичай не розраховується.

Інтерпретувати результати повинен лікар, враховуючи вік, історію хвороби та симптоми, що турбують пацієнта. Для уточнення діагнозу можуть бути потрібні додаткові обстеження.

Підготовка до обстеження

За добу до взяття зразка рекомендовано  статевий спокій (не можна займатися сексом та мастурбувати). Небажані їзда на велосипеді та масаж простати.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: хемілюмінесцентний імуноферментний аналіз (ІХЛА).

Термін виконання: 1 робочий день.