Риноцитограма (мікроскопічне дослідження зішкрібу слизової оболонки носу)

Код: 2207

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

180,00 грн

Опис аналізу:

Риноцитограма (мікроскопічне дослідження зішкрябу слизової оболонки носа) - це лабораторне дослідження виділень з носової порожнини під мікроскопом. Воно застосовується для діагностики причин риніту - запалення слизової носа, що супроводжується виділенням великої кількості рідини (нежиттю). Найчастіше риніт розвивається через інфекцію або вплив алергенів. Знати, чому саме викликаний нежить, критично важливо для успішного лікування

В ході дослідження під мікроскопом ведеться облік кількості лейкоцитів, лімфоцитів, еритроцитів, макрофагів, еозинофілів, нейтрофілів, епітеліальних клітин та ін. Отриманий результат не є діагнозом - він повинен інтерпретуватися лікарем, який ставить остаточний діагноз.

У здорової людини внутрішня поверхня носової порожнини покрита слизовою зі спеціальним секретом (слизом), яка затримує і видаляє частинки пилу і патогенні мікроорганізми. У той же час, на слизовій оболонці порожнини носа знаходиться мікрофлора, нездатна заподіяти шкоду завдяки захисним силам організму.

Якщо імунітет слабшає (через переохолодження, хронічні захворювання та ін.), то слизова запалюється і починається риніт. Також нежить може початися через гострі респіраторні вірусні інфекції або при контакті з алергенами.

Імунна відповідь організму на інфекцію або вплив алергену проявляється виробленням лейкоцитів (білих кров'яних тілець), яких існує декілька типів (нейтрофіли, лімфоцити, еозинофіли та ін.)

Покази до дослідження

Дослідження може знадобитися отоларингологу, алергологу або терапевту для постановки діагнозу в таких випадках:

  • тривалий (більше декількох тижнів) нежить;
  • закладеність носа;
  • чхання невстановленого походження.

Інтерпретація результатів

Для бактеріальних і вірусних інфекцій характерне зростання кількості нейтрофілів і лімфоцитів, для алергії - еозинофілів. Присутність еритроцитів може вказувати на підвищену проникність стінок судин носової порожнини, що часто відзначається при риніті, викликаному грипом.

Якщо риніт присутній, але за результатами дослідження еозинофіли і лейкоцити в нормі, значить, причиною риніту може бути зловживання назальними спреями судиннозвужуючої дії. У деяких випадках риніт може бути спровокований проблемами в будові носових ходів, гормональними збоями і навіть стресом.

Підготовка до обстеження

За добу до взяття мазка потрібно припинити прийом антигістамінних препаратів, гормональних засобів, назальних спреїв і крапель для носа.

Матеріал для дослідження: зішкріб слизової оболонки носа.

Метод дослідження: мікроскопія.

Термін проведення: 1 робочий день.