С-реактивний білок (CRP), кількісне визнаячення
Опис аналізу:
С-реактивний білок (СРБ, CRP) - лабораторне дослідження, яке допомагає діагностувати запальні процеси в організмі.
С-реактивний білок активно виділяється організмом у відповідь навіть на незначне запалення в гострій фазі і це фіксується лабораторно - тест має високу чутливість. У той же час, для аналізу крові на С-реактивний білок характерна низька специфічність - він дає можливість зафіксувати факт запалення, але не дає ніякої інформації про характер або локалізацію запального процесу. Тому цей аналіз часто включається в комплекс діагностичних заходів, але самостійно, у відриві від інших лабораторних досліджень призначається рідко.
Синтез С-реактивного білку забезпечується печінкою, яка нарощує його вироблення вже через 6 годин після початку запального процесу, часто ще до появи перших симптомів захворювання. За 24-48 годин рівень С-реактивного білка в крові може вирости в 10 - 100 разів. Підвищений рівень СРБ фіксується ще до появи перших ознак запального процесу, які помітні звичайній людині - біль, підвищення температури тіла тощо.
Покази до призначення
Дослідження може призначатися широким колом фахівців - від ревматолога і кардіолога, до терапевта, гастроентеролога та хірурга. Обстеження може проводитись з метою діагностики:
- ревматоїдного артриту;
- запальних процесів (і для оцінки їх вираженості);
- прихованих інфекцій.
- вірусну або бактеріальну інфекцію (за останньої рівень СРБ значно вище);
- пошкодження тканин або органів внаслідок травм, некрозу або в ході операції;
- злоякісні пухлини;
- ревматоїдний артрит;
- мієломну хворобу;
- сепсис;
- туберкульоз
- системний васкуліт та ін.
Також тест на СРБ застосовується в процесі диференціальної діагностики хвороби Крона (за якої СРБ високий) і НВК (неспецифічного виразкового коліту, за якого СРБ низький). Крім того, рівень С-реактивного білку можуть контролювати хірурги у пацієнтів, які перенесли операцію.
Значення результатів
Концентрація СРБ в межах 6 МО/мл вважається нормальною, а результат аналізу - негативним. За перевищення 6 МО/мл тест вважається позитивним, що може вказувати на:
- вірусну або бактеріальну інфекцію (за останньої рівень СРБ значно вище);
- пошкодження тканин або органів внаслідок травм, некрозу або в ході операції;
- злоякісні пухлини;
- ревматоїдний артрит;
- мієломну хворобу;
- сепсис;
- туберкульоз
- системний васкуліт та ін.
Зростання рівня С-реактивного білку також супроводжує атеросклероз, цукровий діабет та артеріальну гіпертензію. Високі концентрації маркера запалення можливі за ожиріння, вагітності, фізичних навантажень або прийому гормональних засобів.
Підготовка до обстеження: зразок крові здається натщесерце.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: біохімічний.
Терміни проведення: 1 робочий день.