Соматомедин-С (інсуліноподібний фактор росту – І/IGF-I)

Код: 4201

Час виконання: 3 роб.дн.

Ціна у Київ

330,00 грн

Опис аналізу:

Соматомедин-С (інсуліноподібний фактор росту (ІФР) - 1 / IGF-1) - лабораторний показник, який побічно вказує на кількість гормону росту. Інсуліноподібний фактор росту, як і гормон росту (ГР або соматотропний гормон), необхідний для нормального розвитку організму, включаючи кісткові і м'язові тканини.

Синтез соматомедину-С стимулюється гормоном росту, що продукується гіпофізом, і здійснюється, здебільшого, скелетними м'язами і печінкою. При нестачі соматотропного гормону зменшується секреція ІФР, і навпаки, зростає при його надлишку - це дозволяє по концентрації рівня ІФР побічно визначати рівень гормону росту.

Концентрація соматомедину-С, як і соматотропного гормону, сильно залежить від віку: у ранньому дитинстві вона невисока, з віком поступово наростає, досягаючи максимального значення в пубертатний період. У дорослому віці концентрація обох гормонів знижується.

Для організму небезпечний як брак, так і надлишок інсуліноподібного фактору росту (і, як наслідок, гормону росту). У дітей дефіцит загрожує відставанням в рості і розвитку, у дорослих - погіршенням стану кісток, атрофією м'язів, зниженням витривалості, зміною складу ліпідів.

Надмірна кількість ІФР і ГР може привести до гігантизму у дітей та акромегалії у дорослих. Гігантизм проявляється високим зростом - наслідком посиленого росту кісток, що стимулюється надлишком даних гормонів. Акромегалія - ​​збільшенням розмірів кісток (кистей, стоп, скул, надбрівних дуг), м'яких тканин (наприклад, збільшуються розміри носа) і внутрішніх органів. Пацієнти з акромегалією страждають від артритів, судинних захворювань і діабету.

Покази до призначення

Аналіз на інсуліноподібний фактор росту може бути призначений ортопедом, ендокринологом, терапевтом або педіатром за наступних показів:

  • сповільнений або прискорений ріст у дітей;
  • симптоми дефіциту або надлишку гормону росту у дорослих;
  • необхідність оцінки роботи гіпофіза;
  • підозра на пухлину гіпофізу.

Значення результатів

Рівень соматомедину-С вимірюється в нанограмах на мілілітр (нг/мл, ng/ml), референтні значення даного показника (нормальні для більшості здорових людей) змінюються, в залежності від віку пацієнта. Так, для дітей у віці до 3 років нормальною концентрацією соматомедину-С в крові є 44-206 нг/мл, від трьох до шести років - 103-236 нг/мл, від шести до дев'яти років - 62-275 нг/мл, а від дев'яти до дванадцяти - 44-375 нг/мл.

Для підлітків дванадцяти-п'ятнадцяти років, нормою є 158-386 нг/мл, а для юнаків і дівчат п'ятнадцяти-дев'ятнадцяти років - 111-402 нг/мл. У дорослих віком дев'ятнадцяти - двадцяти чотирьох років, норма - 163-304 нг/мл, двадцяти чотирьох - сорока дев'яти років - 90-200 нг/мл, сорока дев'яти - п'ятдесяти дев'яти років - 84-218 нг/мл. Для людей старше 60 років нормою є концентрація в 91-205 нг/мл.

Як дефіцит, так і надлишок соматомедину-С і соматотропного гормону, можуть бути наслідком пухлин гіпофіза. Причиною низького рівня інсуліноподібного фактору росту також може бути відсутність чутливості до соматотропного гормону, спровокована поганим харчуванням, зниженою функцією щитовидної залози, спадковістю або недостатньою кількістю статевих гормонів.

Підготовка до обстеження: аналіз здається натщесерце, за півгодини до забору крові потрібно відмовитися від куріння, уникати фізичних навантажень і стресів.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: імуноферментний аналіз.

Термін проведення аналізу: 3 робочих дні.