Соматотропний гормон (СТГ)

Код: 4202

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

240,00 грн

Опис аналізу:

Соматотропний гормон (СТГ) - гормон, що виділяється гіпофізом, і відповідає за контроль процесів росту в людському організмі. Без участі соматотропного гормону неможливий нормальний розвиток дітей - під його контролем відбувається ріст кісток від народження до завершення статевого дозрівання.

За недостатньої концентрації соматотропного гормону в крові дитина починає відставати в рості від однолітків. За надлишкової - зростає занадто швидко, причому в деяких випадках це призводить до гігантизму, який тягне за собою безліч проблем зі здоров'ям. Пацієнти з гігантизмом часто страждають від головних болів, погіршення зору, постійної слабкості, болю в суглобах і оніміння кінцівок.

Після завершення статевого дозрівання і закриття зон росту, надмірна кількість соматотропного гормону може проявлятися акромегалією. Для неї характерне збільшення кистей і стоп в розмірах, потовщення кісток (в тому числі, надбрівних дуг і вилиць), розростання м'яких тканин і огрубіння рис обличчя. Пацієнти з акромегалією часто страждають від підвищеного тиску, діабету, артрозу і головного болю.

Без адекватного лікування акромегалія, як і гігантизм, є захворюванням, що відчутно скорочує тривалість життя.

 Хоча нормальний рівень соматотропного гормону в крові критично важливий для дітей і підлітків, організму дорослих він також необхідний. З його участю здійснюється обмін жирних кислот, регулюється щільність кісткової тканини і підтримується нормальна м'язова маса.

Секреція соматотропного гормону гіпофізом здійснюється нерівномірно - максимальна концентрація гормону в крові спостерігається, як правило, в нічний час. Тому тест на СТГ часто доповнюється вимірюванням рівня інсуліноподібного фактору росту. Останній аналіз дозволяє лише опосередковано оцінити рівень соматотропного гормону в крові, але його рівень залишається стабільним протягом доби.

Показання до призначення аналізу

Дослідження може бути призначене терапевтом, педіатром або ендокринологом. Показами можуть бути:

  • гігантизм у дітей і підлітків;
  • акромегалія у дорослих;
  • відставання дитини в рості;
  • симптоми дефіциту СТГ у дорослих (зниження щільності кісток, зниження витривалості, проблеми з обміном ліпідів) - призначається рідко і тільки після виключення інших можливих причин спостережуваних симптомів;
  • підозра на пухлини гіпофізу.

Значення результатів

Концентрація соматотропного гормону в крові вимірюється в нанограммах на мілілітр (нг/мл, ng/ml). Його референтні значення (норма, для більшості здорових людей) сильно змінюються, в залежності від віку пацієнта.

Якщо для дітей до року нормальною є концентрація від 7,7 до 30,8 нг/мл, то для дітей віком від 1 до 14 років - 0,8-7,7 нг/мл. У дорослих жінок нормальним вважається рівень СТГ менше 8 нг/мл, а у чоловіків - менше 3 нг/мл.

Найбільш частою причиною перевищення зазначених значень є пухлини гіпофізу, хоча в деяких випадках вони можуть бути і причиною дефіциту соматотропного гормону. Перед інтерпретацією результатів важливо знати, чи не приймає пацієнт препарати, що впливають на концентрацію СТГ. Так інсулін, допамін, амфетаміни, естрогени і нікотинова кислота підвищують концентрацію соматотропного гормону, тоді як кортикоїди - знижують.

Підготовка до дослідження

За добу до забору крові потрібно відмовитися від жирної їжі, а за 12 годин - від їжі взагалі. За попереднім погодженням з лікарем, за добу скасовується прийом медикаментів, здатних спотворити результат.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ХРІ.

Термін проведення: 2 робочих дні.