Tрийодтиронін загальний (T3)
Опис аналізу:
Трийодтиронін (Т3) загальний - аналіз, що вимірює концентрацію в крові обох фракцій гормону трийодтироніну (зв'язану і вільну), що відповідає за регуляцію енергетичного обміну в організмі і має безліч інших функцій.
Трийодтиронін синтезується щитоподібною залозою, а також утворюється в нирках і печінці в результаті відщеплення атома йоду від гормону тироксину (Т4). Велика частина Т3 в крові знаходиться у зв'язаному з білками стані і лише менше 1% - у вільному вигляді. Саме ця менша фракція проявляє максимальну біологічну активність, стимулюючи синтез білків, статевих гормонів і вітаміну А, ріст кісток, і контролюючи формування нервової системи у дітей.
За участю Т3 відбувається регуляція роботи ряду систем організму: серцево-судинної (сприяє виведенню холестерину), дихальної, репродуктивної, травної (стимулює моторику кишечника) і нервової (покращує всмоктування важливого для неї вітаміну В12).
Покази до призначення аналізу на загальний Т3
Практично завжди обстеження призначається ендокринологом, проте аналіз може призначити і терапевт, який запідозрив дисфункцію щитоподібної залози, для того, щоб в подальшому направити пацієнта до профільного лікаря.
Показом до призначення в ендокринології може бути:
- зниження концентрації тиреотропного гормону при нормальному вмісті вільного Т4 (тироксину);
- безсимптомне підвищення рівня Т4;
- гіпо- або гіпертиреоз;
- тиреоїдит;
- Базедова хвороба;
- аденома щитовидної залози;
- синдром Пендреда;
- післяпологова дисфункція щитовидної залози;
- резистентність до тиреоїдних гормонів;
- серйозний брак йоду в організмі.
Показом до призначення терапевтом можуть бути симптоми:
- гіпотиреозу (набір ваги, млявість, сухість шкіри, закрепи, набряклість, нерегулярність менструацій);
- гіпертиреозу (тривожність, безсоння, втрата ваги, діарея, тремор, екзофтальм, прискорене серцебиття).
Норма загального трийодтироніну в крові
Референтними значеннями (нормальними для більшості здорових людей) трийодтироніну в крові є 1,2-2,8 нмоль/л (nmol/l, наномоль на літр).
Підвищення рівня Т3 може визначатися як тиреоїдними захворюваннями (хвороба Грейвса, аденома щитоподібної залози, гіпертиреоз, резистентність до тиреоїдних гормонів), так і урвженням інших органів (наприклад, нефротичний синдром). Прийом естрогену, комбінованих оральних контрацептивів, препаратів літію, антитиреоїдних засобів і рифампіцину також ведуть до зростання Т3.
Зниження концентрації гормону може також викликатися, як проблемами зі щитоподібною залозою (гіпотиреоз, тиреоїдектомія, тиреоїдит), так і захворюваннями інших органів (ниркова недостатність, цироз печінки, прееклампсія). Вживання анаболічних стероїдів, дексаметазону, аспірину, карбамазепіну, фуросеміду і препаратів літію також спричиняє зниження рівня Т3 в крові.
Нормальним є підвищення концентрації Т3 під час вагітності і зниження - у літніх людей.
Підготовка до аналізу
За місяць до забору крові припиняється прийом гормонів щитовидної залози (за погодженням з лікарем), за кілька днів - препаратів йоду, за добу - фізичні і емоційні навантаження. Аналіз здається натщесерце, до проведення інших обстежень щитоподібної залози.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний аналіз.
Час готовності: 1 робочий день.