Tрийодтиронін загальний (T3)

Код: 3609

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

200,00 грн

Опис аналізу:

Трийодтиронін (Т3) загальний - аналіз, що вимірює концентрацію в крові обох фракцій гормону трийодтироніну (зв'язану і вільну), що відповідає за регуляцію енергетичного обміну в організмі і має безліч інших функцій.

Трийодтиронін синтезується щитоподібною залозою, а також утворюється в нирках і печінці в результаті відщеплення атома йоду від гормону тироксину (Т4). Велика частина Т3 в крові знаходиться у зв'язаному з білками стані і лише менше 1% - у вільному вигляді. Саме ця менша фракція проявляє максимальну біологічну активність, стимулюючи синтез білків, статевих гормонів і вітаміну А, ріст кісток, і контролюючи формування нервової системи у дітей.

За участю Т3 відбувається регуляція роботи ряду систем організму: серцево-судинної (сприяє виведенню холестерину), дихальної, репродуктивної, травної (стимулює моторику кишечника) і нервової (покращує всмоктування важливого для неї вітаміну В12).

Покази до призначення аналізу на загальний Т3

Практично завжди обстеження призначається ендокринологом, проте аналіз може призначити і терапевт, який запідозрив дисфункцію щитоподібної залози, для того, щоб в подальшому направити пацієнта до профільного лікаря.

Показом до призначення в ендокринології може бути:

 • зниження концентрації тиреотропного гормону при нормальному вмісті вільного Т4 (тироксину);
 • безсимптомне підвищення рівня Т4;
 • гіпо- або гіпертиреоз;
 • тиреоїдит;
 • Базедова хвороба;
 • аденома щитовидної залози;
 • синдром Пендреда;
 • післяпологова дисфункція щитовидної залози;
 • резистентність до тиреоїдних гормонів;
 • серйозний брак йоду в організмі.

Показом до призначення терапевтом можуть бути симптоми:

 • гіпотиреозу (набір ваги, млявість, сухість шкіри, закрепи, набряклість, нерегулярність менструацій);
 • гіпертиреозу (тривожність, безсоння, втрата ваги, діарея, тремор, екзофтальм, прискорене серцебиття).

Норма загального трийодтироніну в крові

Референтними значеннями (нормальними для більшості здорових людей) трийодтироніну в крові є 1,2-2,8 нмоль/л (nmol/l, наномоль на літр).

Підвищення рівня Т3 може визначатися як тиреоїдними захворюваннями (хвороба Грейвса, аденома щитоподібної залози, гіпертиреоз, резистентність до тиреоїдних гормонів), так і урвженням інших органів (наприклад, нефротичний синдром). Прийом естрогену, комбінованих оральних контрацептивів, препаратів літію, антитиреоїдних засобів і рифампіцину також ведуть до зростання Т3.

Зниження концентрації гормону може також викликатися, як проблемами зі щитоподібною залозою (гіпотиреоз, тиреоїдектомія, тиреоїдит), так і захворюваннями інших органів (ниркова недостатність, цироз печінки, прееклампсія). Вживання анаболічних стероїдів, дексаметазону, аспірину, карбамазепіну, фуросеміду і препаратів літію також спричиняє зниження рівня Т3 в крові.

Нормальним є підвищення концентрації Т3 під час вагітності і зниження - у літніх людей.

Підготовка до аналізу

За місяць до забору крові припиняється прийом гормонів щитовидної залози (за погодженням з лікарем), за кілька днів - препаратів йоду, за добу - фізичні і емоційні навантаження. Аналіз здається натщесерце, до проведення інших обстежень щитоподібної залози.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний аналіз.

Час готовності: 1 робочий день.