Триптаза

Код: 7017

Час виконання: 5 раб.дн.

Ціна у Київ

990,00 грн

Опис аналізу:

Триптаза – лабораторний аналіз, який застосовується для диференційної діагностики алергій та мастоцитозу. Це рідкісне хронічне захворювання, за якого в організмі накопичується надмірна кількість тучних клітин (мастоцитів). Мастоцити можуть бути активовані надходженням алергену в організм, а їх активація веде до появи характерних симптомів:

  • шкірні прояви (свербіж, висипання, кропив'янка);
  • нежить і сльозотеча;
  • кашель;
  • бронхоспазм та набряк слизових оболонок гортані;
  • анафілактичний шок – важка реакція, здатна викликати смерть.

Триптаза - це один з ферментів, що виявляється в тучних клітинах, за концентрацією якого можна оцінити активність мастоцитів в організмі. Функції триптази досі з'ясовуються вченими, на даний момент відомо, що вона має низку протизапальних ефектів.

Триптаза часто використовується як маркер активації тучних клітин, тому що період її напіврозпаду більший, ніж у гістаміну – ще одного продукту активації мастоцитів, що забезпечує алергічні реакції негайного типу. Якщо концентрація гістаміну приходить у норму вже через кілька годин після закінчення алергічної реакції, рівень триптази може зберігатися підвищеним до 12 – 14 годин.

Аналіз крові на триптазу бажано набирати кілька разів: у момент наявності симптомів, через кілька годин після їх зникнення і ще раз через кілька днів. Якщо рівень триптази залишається підвищеним у всіх пробах, то ймовірно, що пацієнт має мастоцитоз. Якщо рівень триптази знижується до нормальних значень – ймовірно, що у людини була алергічна реакція.

Покази до призначення

Аналіз крові на триптазу найчастіше призначають алергологи та дерматологи у таких випадках:

  • необхідність відрізнити алергічну реакцію від системного мастоцитозу;
  • контроль ефективності лікування мастоцитозу;
  • наявність симптомів алергії або мастоцитозу – кропив'янка, набряк слизових оболонок, свербіж шкіри, задишка тощо.

Значення результатів

Якщо показники аналізу на триптазу складають менше ніж 11 µg/l – це норма. Підвищені значення найчастіше вказують на наявність алергії або мастоцитозу.

Крім того, висока концентрація триптази можлива за хронічної ниркової недостатності, інфаркту міокарда, множинних травм, за гострого мієлобластного лейкозу, гіпереозинофільного та мієлодиспластичних синдромів. Високі рівні триптази відзначалися у пацієнтів, які перенесли передозування героїном.

Підготовка до обстеження

Спеціальна підготовка не потрібна, важливо лише враховувати, що чим більше часу минає з моменту зникнення симптомів алергічної реакції, тим нижчим буде рівень триптази.

Матеріал для дослідження: кров із вени.

Метод дослідження: Immuno Cap.

Термін проведення: 5 робочих днів.