Вітамін D (25-ОН вітамін D2+D3)
Опис аналізу:
Вітамін D (D2 + D3) - лабораторне дослідження, за допомогою якого визначається, наскільки організм насичений кальциферолом - життєво важливою хімічною сполукою, загальновідомою як вітамін D. У процесі дослідження можна визначити концентрацію однієї з неактивних форм вітаміну D - 25-гідроксікальциферолу або 25(ОН)D, який знаходиться в крові у високій концентрації, завдяки тривалому періоду напіврозпаду.
Вітамін D може вироблятися організмом самостійно - його синтез відбувається в шкірі під впливом ультрафіолету, наявного в сонячному випромінюванні. В такому випадку вітамін D називається ендогенним або холекальциферолом (D3), а його кількість залежить від тривалості перебування під сонцем і інтенсивності випромінювання.
Вітамін D, який потрапляє в організм з їжею, називається екзогенним або ергокальциферолом (D2). Основним джерелом вітаміну D є жирна морська риба, деяка його кількість є в печінці тварин, сирі і вершковому маслі, курячих жовтках і м'ясі. Джерелом вітаміну D при промисловому виробництві є дріжджі.
Незалежно від природи вітаміну D, в печінці він переробляється на 25-гідроксікальциферол і в комплексі з білками переноситься по кровотоку. Лабораторна оцінка рівня вітаміну D в організмі базується на вимірюванні рівня 25(ОН)D і відображає сумарний рівень D2 і D3.
У нирках неактивна форма вітаміну перетворюється в активну - 1,25-дигідроксікальциферол. Саме ця хімічна сполука грає важливу роль в людському організмі - підтримує на належному рівні концентрацію кальцію, фосфору і магнію. Вітамін D сприяє абсорбції кальцію з кишечника, а також повторному всмоктуванню фосфору і кальцію в нирках.
Для людського організму небезпечний як брак, так і надлишок вітаміну D. При недостатній його кількості не заповнюється потреба кальцію, через що організм починає видобувати його з кісток (у дорослих це може викликати остеопороз, а у дітей - рахіт). Надлишок вітаміну D шкодить ниркам, може викликати затримку росту, порушувати роботу імунної системи, викликати інтоксикацію і порушувати метаболізм кальцію в організмі.
Покази до призначення дослідження
Аналіз може бути призначений педіатром, терапевтом, ортопедом, травматологом, ревматологом або ендокринологом при наявності показів:
- ознаки нестачі вітаміну D (симптоми рахіту у дітей, остеопорозу - у дорослих);
- необхідність комплексної діагностики метаболізму кальцію;
- синдром мальабсорбції;
- контроль ефективності лікування препаратами, що містять вітамін D.
Інтерпретація результатів
Рівень 25(ОН)D вимірюється в нанограммах на мілілітр (нг/мл або ng/ml) і оптимальною його концентрацією є 30-70 нг/мл. Якщо концентрація 25(ОН)D в межах 10-20 нг/мл - існує ризик дефіциту вітаміну D в організмі, 5-10нг/мл - вказує на дефіцит, а показник менше 5 нг/мл - на тяжкий дефіцит. Концентрація 25(ОН)D більше 70 нг/мл свідчить про передозування.
Знижений рівень 25(ОН)D спостерігається при малому надходженні вітаміну D з їжею, нестачі сонячного світла, проблемах всмоктування з кишечника (синдром мальабсорбції), нефротичному синдромі, хворобах печінки і прийомі ряду препаратів (фенітоїну, фенобарбіталу, рифампіцину та ін.). В останніх двох випадках мова йде не про недостатнє надходження вітаміну D, а про порушення процесу його метаболізму.
Підвищений рівень 25(ОН)D вказує на надмірне споживання препаратів, що мають в своєму складі вітамін D.
Підготовка до обстеження: припинити прийом їжі за 2-3 години до забору крові, за півгодини - не курити.
Матеріал для дослідження: кров з вени
Метод дослідження: ІФА.
Термін проведення аналізу: 3 робочих дні.