Вітамін В-12 (Ціанокобаламін)

Код: 3502

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

250,00 грн

Опис аналізу:

Вітамін В12 (Ціанокабаламін) - це вітамін, який грає ключову роль в процесі формування еритроцитів, роботі нервової системи, процесах клітинного і тканинного обміну та синтезі нуклеїнових кислот.

Нестача вітаміну В12 провокує розвиток макроцитарної анемії, при якій кількість еритроцитів у крові знижується при одночасному збільшенні розмірів кожного з них (такі клітини називають макроцитами). Макроцити мають менший термін існування і підвищену схильність до гемолізу (руйнування), через що не можуть впоратися з повноцінним забезпеченням органів і тканин киснем. Це веде до появи симптомів анемії, в першу чергу, слабкості і втоми.

Нестача вітаміну В 12 можлива в силу різних причин, головна з яких - недостатнє його надходження з їжею протягом тривалого терміну (приблизно 5 років). З огляду на те, що вітаміном В12 багаті продукти тваринного походження, в групі ризику знаходяться люди на вегетаріанській дієті, які не компенсують дефіцит спеціальними препаратами.

Також нестача вітаміну В12 можлива при захворюваннях шлунково-кишкового тракту, що порушують його всмоктування; при хворобах печінки і нирок, прискорюють процес його виведення з організму. Посилене споживання ціанокабаламіну організмом спостерігається також при деяких хворобах, наприклад, гіпертиреозі.

Покази до аналізу на В12

Найчастіше аналіз необхідний гематологам і неврологам, але не виключено призначення онкологами, терапевтами, гастроентерологами або дієтологами.

Покази до призначення в гематології:

 • діагностика анемій;
 • підозра на мієлогенну лейкемію;
 • справжня поліцитемія.

Покази до призначення в неврології:

 • зміни в поведінці (дратівливість, сплутаність свідомості, депресія);
 • запаморочення;
 • слабкість, постійна втома.

В гастроентерології зниження рівня вітаміну В12 може вказувати на:

 • атрофічний гастрит;
 • неспецифічний виразковий коліт;
 • хвороба Крона;
 • целіакію;
 • запальні процеси в кишечнику;
 • лімфому тонкої кишки.

Норма вітаміну В12 в крові

Рівень ціанокабаламіну в крові вимірюється в пікограм на мілілітр (пг/мл) і референтними для нього є значення в межах 193-982 пг/мл. Клінічне значення має зниження рівня вітаміну В12 нижче норми, перевищення ж зазвичай не контролюється.

Причини зниження або зростання рівня В12 в крові

Дефіцит вітаміну В12 в крові можливий при перніциозній анемії, атрофічних гастритах, повному або частковому видаленні шлунка, захворюваннях тонкого або товстого кишечника. Нестача вітаміну може бути також викликана прийомом колхіцину, антибіотиків, протисудомних препаратів і комбінованих оральних контрацептивів.

Підвищення зростання вітаміну В12, хоч і не має істотного клінічного значення, може спостерігатися при гепатитах, цирозі печінки та лейкемії.

Підготовка до аналізу

Для отримання точного результату обстеження, перед забором крові потрібно не їсти 2-3 години, а за півгодини до обстеження виключити куріння, фізичні та емоційні навантаження.

Матеріал для аналізу: венозна кров.

Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний аналіз (ІХМА).

Терміни проведення: 1 робочий день.