Залізозв’язуюча здатність сироватки загальна
Опис аналізу:
Залізозв’язуюча здатність сироватки (загальна) - дослідження, що показує кількість заліза, яке здатна переносити кров. Аналіз призначається, щоб визначити кількість заліза, що знаходиться в організмі і ступінь його зв'язку з білками крові.
Залізо - критично важливий для людського організму мікроелемент, що входить до складу гемоглобіну і бере участь в переносі кисню кров'ю. У людському організмі знаходиться близько 4-5 г заліза, більша частина якого - в складі гемоглобіну. Інша кількість у вигляді хімічних сполук зберігається в якості резерву. Близько десятої частки відсотка заліза знаходиться в плазмі крові, в пов'язаному з білком трансферином вигляді.
У нормі, лише третина трансферину пов'язана з залізом, решта відіграє роль резерву. Щоб визначити загальну залізозв'язуючу здатність сироватки крові, в неї додають залізо до тих пір, поки весь резервний трансферин не зв'яжеться з залізом. Після цього вимірюється кількість заліза пов'язаного з трансферином і визначається ступінь нестачі заліза в сироватці крові.
Якщо в організмі спостерігається брак заліза - рівень трансферину зростає, а якщо надлишок - падає. Кількість самого заліза в крові постійно змінюється, але загальна залізозв’язуюча здатність сироватки - відносно стабільна величина.
Покази до обстеження
Аналіз зазвичай призначається гематологом, але також може бути призначений ревматологом, нефрологом, терапевтом або гастроентерологом.
Покази до призначення в гематології:
- підозра на анемію;
- диференціальна діагностика анемій;
- таласемія.
Покази до призначення дослідження залізозв'язуючої здатності сироватки в гастроентерології:
- хронічні хвороби печінки;
- розлади всмоктування поживних речовин;
- гемохроматоз;
- хвороба Крона.
Покази до призначення в ревматології:
- ревматоїдний артрит;
- системний червоний вовчак.
У нефрології обстеження може бути маркером гломерулонефриту.
Норма залізозв'язуючої здатності сироватки
Показник вимірюється в наномоль на літр (нмоль/л або nmol/l), а нормальними вважаються значення в межах 44,8-80,6 нмоль/л.
Причини підвищених або знижених значень
Загальна залізозв’язуюча здатність сироватки зростає при анемії, гострому гепатиті, а також у жінок на третьому триместрі вагітності. Прийом естрогенів і комбінованих оральних контрацептивів також провокує підвищення значень.
Значення показника падає хронічних хворобах, гіперпротеїнемії, гемохроматозї, таласемії і гломерулонефриті. Прийом кортикотропіну, кортикостероїдів і тестостерону також знижує залізозв'язуючу здатність сироватки.
Підготовка до дослідження
Аналіз здається натщесерце, за півгодини до обстеження бажано не піддавати себе фізичним навантаженням і стресам, не курити.
Матеріал для дослідження: кров з вени.
Метод дослідження: біохімічний.
Термін проведення: 1 робочий день.