Що потрібно знати про рак легенів?

24 лист. 2020 р.

Що потрібно знати про рак легенів?

Рак легенів – збірна назва для цілої групи злоякісних пухлин. Ці пухлини виникають з клітин, якими вистелені бронхи або легені. У раку даного виду є дві відмінні риси – дуже швидкий розвиток і раннє метастазування. У цій статті ми поговоримо про ключові моменти, що стосуються раку легенів – фактори ризику його розвитку, симптомах, можливих заходи профілактики і дослідженнях, якими можна підтвердити або спростувати наявність цього захворювання.

Рак легенів – це один з найчастіше діагностуючихся видів злоякісних пухлин. На кожні 100 тисяч людей у світі припадає 40 пацієнтів з цим діагнозом. За смертністю саме рак легенів знаходиться на першому місці – від нього вмирає більше пацієнтів, ніж сумарно від раку передміхурової залози, молочної залози та товстої кишки.

Щорічно на рак легені хворіють понад мільйон чоловік в світі, причому більше половини з них – жителі розвинених країн. Вік людей, які страждають на це захворювання, зазвичай перевищує 60 років, хоча є і пацієнти 45-50-річного віку, і навіть молодше.

У більш ніж 70% пацієнтів хвороба виявляють на пізніх стадіях (III–IV). Перший рік після постановки діагнозу в цьому випадку переживає лише половина хворих.

У пацієнтів, захворювання яких було виявлено на першій стадії, відзначається найбільш висока виживаність (75-90%).

Фактори ризику захворіти на рак легенів

Основним чинником, що підвищує ризик виникнення цього виду раку вважається вдихання канцерогенних речовин. Більшість випадків захворювання на рак легені безпосередньо пов'язано з курінням сигарет – в їхньому димі міститься безліч канцерогенів. Чим довше «стаж» куріння і чим більше сигарет викурюють за день – тим вище ризик.

Але хоча куріння і визнано основною причиною розвитку раку легенів, воно не є єдиною причиною. Серед інших факторів необхідно відзначити також і рівень забрудненості повітря – так, в індустріальних регіонах, де розвинена гірничодобувна та переробна промисловість, люди хворіють в 3-4 рази частіше, ніж ті, хто живе в сільській місцевості.

Також до факторів ризику можна віднести:

  • часті контакти з деякими отруйними речовинами (азбест, хлорметіловий ефір, нікель, хром, кадмій, радон та ін.);
  • вплив радіації (у тому числі проведеної раніше променевої терапії при лікуванні інших пухлин, локалізованих в області грудної клітини);
  • застарілі легеневі хвороби – хронічна обструктивна хвороба легенів (ХОХЛ), туберкульоз, фіброз легенів, бронхоектатична хвороба, пневмонії, бронхіти;
  • спадкову схильність (генетичні фактори);
  • деякі вірусні інфекції – ВІЛ, ВПЛ, цитомегаловірус, мавпячий вірус 40, віруси ВК і JC;
  • травми грудної клітини.

Ризик розвитку захворювання завжди підвищується пропорційно віку.

ВАЖЛИВО! За статистикою, відсоток хворих на рак легенів серед жінок, які палять, вище, ніж серед чоловіків, які палять. При цьому в цілому чоловіки хворіють в 7-10 разів частіше, ніж жінки, оскільки серед них більше курців, а також тих, що працюють на шкідливих виробництвах.

 

Діагностика раку легенів

Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб» проводить наступні дослідження для діагностики легеневого раку:

Крім того, на додаток до перерахованих аналізів зазвичай призначаються аналізи крові: загальний (ЗАК) і біохімічний (БАК), які теж можна здати в лабораторії «МедЛаб».

Крім досліджень крові при діагностиці раку легенів застосовують рентгенографію або комп'ютерну томографію грудної клітки – це допомагає не тільки виявити процес, але й визначити особливості пухлини, а також ступінь її поширеності.

При раці легенів обов'язково призначається бронхоскопія, при якій трахея, а також бронхи (часткові, сегментарні, субсегментарні) досліджуються візуально. Крім того, в процесі бронхоскопії проводиться забір матеріалу для біопсії, за результатами якої рак діагностується та визначається його тип.

 

Профілактика раку легенів

Розвиток пухлини відбувається в три етапи:

  1. Нормальна клітина трансформується в злоякісну.
  2. Пухлина активізується.
  3. Пухлина прогресує.

Особливо важлива в цій схемі друга стадія, оскільки злоякісні клітини можуть не проявляти активності досить довгий час. Активізація пухлини зазвичай «підстьобується» постійним впливом шкідливих факторів (наприклад, курінням). Саме тому найбільш дієвим способом знизити ризик розвитку раку легенів буде уникнення цих шкідливих факторів (відмова від куріння).

При цьому слід пам'ятати, що кинувши палити, людина залишається в групі підвищеного ризику протягом ще 15 років. Тому чим раніше ви відмовитеся від куріння – тим краще, оскільки з віком ризик розвитку злоякісного новоутворення неухильно зростає.

Крім того, необхідно уникати канцерогенів, а також вживати достатню кількість вітамінів (у тому числі вітаміну Е), антиоксидантів, бета-каротину. Але, зрозуміло, всі ці заходи «спрацюють» лише на тлі відмови від куріння. Вже через 5 років після того, як ви кинете курити, ймовірність захворіти на рак легенів або гортані знизиться вдвічі.

Лабораторія «МедЛаб» бажає вам міцного здоров'я!