Діагностика ревматоїдного артриту

19 бер. 2021 р.

Діагностика ревматоїдного артриту

Діагностика ревматоїдного артриту. Чому болять суглоби?

Болі у суглобах «у широкому сенсі» називаються артралгією. Причин артралгії може бути безліч, але одна з найнебезпечніших – ревматоїдний артрит. При виникненні будь-яких суглобових болів буквально життєво необхідна правильна діагностика, щоб вчасно почати відповідне лікування і не допустити розвитку невиліковних ускладнень. Сьогодні ми розповімо про ревматоїдний артрит – що це таке та якими аналізами він діагностується.

Ревматоїдний артрит – це хронічне захворювання запального характеру, що відноситься до категорії аутоімунних. При таких захворюваннях імунна система людини «помиляється» і починає атакувати здорові клітини, приймаючи їх за щось чуже та небезпечне для організму.

При ревматоїдному артриті в першу чергу страждають суглоби кистей, зап'ясть, колін. Хоча у деяких випадках хвороба вражає також і інші органи та системи – кровоносні судини, очі, шкірні покриви, легені, серце.

Ревматоїдний артрит – причини

Чіткі причини розвитку ревматоїдного артриту, як і всіх інших аутоімунних захворювань, все ще не з'ясовані. Однак встановлено чинники, здатні збільшити ризик його виникнення:

 • генетична схильність – людина знаходиться в групі ризику, якщо у кого-то з її сім'ї був ревматоїдний артрит;
 • зайва вага, особливо у віці менше 55 років;
 • жіноча стать, особливо якщо жінка ніколи не родила або народила недавно. Чоловіки хворіють на ревматоїдний артрит значно рідше жінок;
 • вік у проміжку 40–60 років. Звісно, захворювання може розвинутися практично у будь-якому віці, але саме цей період за статистикою є найбільш небезпечним;
 • шкідливі фактори навколишнього середовища, включаючи речовини, здатні при контакті з людиною підвищити ризик її захворювання на ревматоїдний артрит. До таких речовин відносяться діоксид кремнію (кремнезем), азбест та ін.

Також деякі дослідники розглядають і куріння в якості одного зі спускових механізмів захворювання, особливо якщо у житті людини, яка палить, присутні будь-які чинники з наведених вище.

Ревматоїдний артрит – симптоми

У медичній практиці розрізняють три стадії захворювання, кожна з яких має свій набір симптомів:

 1. Початкова, перша стадія ревматоїдного артриту проявляє себе незначно, але деякі симптоми вже можна відчути. У першу чергу це відчуття скутості в суглобах, що виникає зазвичай під ранок, коли в організмі зменшується вироблення ендогенних (власних) глюкокортикоїдів. Людина з початковим артритом рухається насилу, у деяких випадках їй навіть може знадобитися допомога, щоб встати з ліжка. Однак через півгодини-годину їй стає легше.

Також первинна симптоматика ревматоїдного артриту може виражатися підвищеною втомлюваністю, періодичними суглобовими болями, втратою апетиту.

 1. Друга стадія може розвиватися протягом кількох місяців, а іноді і років. На другій стадії ревматоїдного артриту ущільнюється синовіальна оболонка, в якій стрімко діляться клітини. Суглоби починають набрякати, причому симетрично – наприклад, обидва коліна, обидві кисті рук. Шкіра над ураженими суглобами має підвищену температуру. На цій же стадії людину з ревматоїдним артритом починають атакувати раптові болі, які посилюються при активних рухах. Час спокою, необхідний для затихання цих болів, зазвичай дорівнює часу, витраченому на рух, що викликало їх.
 2. Третя стадія ревматоїдного артриту – це стадія активного запалення, до якого залучаються хрящі й кістки уражених суглобів. При цьому починається і деформація суглобів, від чого біль підсилюється, а рухова функція може практично втратитися.

ВАЖЛИВО! Ревматоїдний артрит нерідко поєднується з будь-якими супутніми хворобами суглобів – ревматизм, остеоартроз та іншими системними патологіями сполучної тканини. Змазаність симптомів ускладнює діагностику. Єдина специфічна проява ревматоїдного артриту, яку можна у прямому сенсі «помацати руками» (пропальпувати) – це характерні вузлики під шкірою на розгинальних поверхнях уражених суглобів.

Протікає ревматоїдний артрит періодами: чергуються періоди так званих спалахів (загострень) і ремісій, коли болі відступають. Періодичність спалахів пов'язана з рівнем агресивності імунної системи, з яким вона атакує здорові клітини, а також із кількістю пошкоджених суглобів і правильністю підбору лікування.

Захворювання особливо сильно пошкоджує суглоби за перші 2 роки свого розвитку. Тому при перших же тривожних симптомах потрібно якомога швидше вжити заходів, звернувшись до лікаря за призначенням необхідних обстежень (рентген) та аналізів. Які це аналізи?

З чого починати лікування при ревматоїдному артриті

Як правило, при ревматоїдному артриті лікарі призначають комплекс ревмопроб. Основними з них є:

 • С-реактивний білок – маркер запалення, що дозволяє оцінити інтенсивність запального процесу;
 • антистрептолізін-О (АСЛ-О) – маркер для діагностики ревматоїдного артриту і ревматизму;
 • ревматоїдний фактор (особливі імуноглобуліни, виявляється у 60-80% людей з ревматоїдним артритом).

Дослідження можуть бути як якісними, так і кількісними.

У лабораторії МедЛаб також проводиться дослідження по розширеному пакету ревмопроб, в який крім перерахованих вище маркерів також входять аналізи на альбумін, загальний білок, сіалові кислоти, формолова проба, серомукоїди.

Ще один обов'язковий аналіз – Антитіла до циклічного цитрулінового пептиду (А-ССР). Це високочутливий тест, який у поєднанні з титром ревматоїдного фактору вказує на наявність ревматоїдного артриту.

ВАЖЛИВО! Титр ревматоїдного фактору та АЦЦП можуть виявлятися при гепатиті С. Тому, щоб лікар отримав більш чітку клінічну картину, рекомендується здати також і аналізи на гепатит С.

Крім того, при лікуванні ревматоїдного артриту необхідно контролювати рівень печінкових ферментів – аспартатамінотрансферази (АСТ) та аланінамінотрансферази (АЛТ). Справа в тому, що у рамках терапії ревматоїдного артриту використовуються препарати, які можуть бути гепатотоксичними (шкідливими для печінки), тому функцію печінки потрібно постійно відстежувати і при необхідності коректувати дозування ліків.

Додаткові аналізи, які призначає лікар на етапі діагностики ревматоїдного артриту – розгорнутий аналіз крові з ШОЕ і лейкоцитарною формулою (виявляє анемію та інші супутні проблеми) та біохімічний аналіз крові, за допомогою якого визначається активність запалення.