Гепатит А – хвороба Боткіна. Симптоми, аналізи, корисні поради

4 лист. 2020 р.

Гепатит А – хвороба Боткіна. Симптоми, аналізи, корисні поради

На сьогоднішній день вченими виділено п'ять різних вірусів гепатиту – A, B, C, D та E. І хоча всі вони призводять до розвитку захворювань печінки, перебіг цих захворювань відрізняється. У цій статті ми поговоримо про гепатит А («хворобу Боткіна» або «жовтяницю») та розповімо про причини його виникнення, основні симптоми, а також аналізи, за допомогою яких його можна виявити.

Гепатит (інфекційний або неінфекційний) – це запалення печінки. А «винуватець» хвороби Боткіна – РНК-вірус гепатиту А (HAV).

На щастя, саме гепатит А вважається найбільш безпечним з усіх вірусних гепатитів. Він не переходить в хронічну форму і досить рідко тягне за собою будь-які небезпечні наслідки. Хоча з кожного правила є винятки, і в деяких випадках HAV може протікати важко, представляючи загрозу для життя пацієнта. Тоді після одужання печінка відновлюється дуже довго, також можуть сформуватися хронічні патології підшлункової залози та/або жовчовивідних шляхів.

Зараження гепатитом А

Основний шлях зараження хворобою Боткіна – фекально-оральний. Простіше кажучи, сам вірус HAV виділяється з каловими масами зараженої людини. Звідти, через брудні руки, він може потрапляти на продукти харчування, у воду, на різні побутові предмети тощо.

Зараження відбувається, коли вірус потрапляє в рот. Відповідно, щоб мінімізувати ризик зараження гепатитом А, потрібно дотримуватися простих правил гігієни, в тому числі харчової – ретельно мити руки перед їдою, мити під проточною водою овочі та фрукти, піддавати всю їжу достатній термообробці тощо.

ВАЖЛИВО! У деяких випадках заразитися HAV можна при тісному контакті з людиною, яка хворіє на гепатит А в гострій формі.

Симптоми гепатиту А

Інкубаційний період хвороби Боткіна коливається в межах від 2 тижнів до 1,5 місяців, але в середньому триває 1 місяць.

ВАЖЛИВО! Гепатит А може протікати як безсимптомно, так і «видаючи себе» за інші захворювання (застуду, грип, гастроентерит та ін.).

Якщо ж ми маємо справу з «класичним» перебігом захворювання, то його характерні симптоми такі:

 • освітлення калу та/або потемніння сечі до відтінку темного пива;
 • озноб, підвищене потовиділення;
 • підвищення температури тіла (в середньому до 39оС);
 • відрижка з гірким присмаком, нудота, блювота;
 • погіршення апетиту, аж до повної його відсутності;
 • відчуття дискомфорту в правому підребер'ї (тупий біль та/або «тяжкість»);
 • болі в суглобах;
 • загальна слабкість, стомлюваність, сонливість;
 • «жовтяниця» як така – проявляється вона пожовтінням очних склер, шкіри, слизових оболонок рота. Зазвичай всі ці ознаки супроводжуються полегшенням загального стану пацієнта. Однак в деяких випадках «жовтяниці» при гепатиті А може й не бути.

Гепатит А у дитини

Маленькі пацієнти при хвороби Боткіна стають плаксивими та дратівливими. Нерідко захворювання протікає у них безсимптомно, як і у дорослих – «під маскою» гастроентериту, грипу або застуди. У цих випадках необхідно контролювати колір сечі та калу дитини – зміни їх відтінків, а також поява «жовтухи» можуть вказати на те, що малюк хворіє саме на гепатит.

Але, зрозуміло, найнадійнішим способом визначити наявність або відсутність захворювання стане здача відповідних аналізів.

Чому необхідно здавати аналізи

Хоча гепатит А – це «найщадніший» для печінки варіант зі всього ряду вірусних гепатитів, здати відповідні аналізи потрібно обов'язково. Справа в тому, що для всіх гепатитів характерна приблизно однакова симптоматика. Тому не варто відпускати ситуацію на самоплив, адже у вас або вашої дитини може виявитися не гепатит А, а інша форма захворювання, більш важка.

Важливо пам'ятати, що гепатит А – хвороба досить заразна. І навіть якщо в однієї людини вона протікає легко, то в іншої людини, зараженої нею, перебіг захворювання може бути набагато складнішим і завдаючим сильніший «удар» по організму.

Всеукраїнська мережа лабораторій «МедЛаб» проводить наступні дослідження:

 • виявлення антитіл IgG до гепатиту А (код аналізу на сайті – 3033) – ці антитіла переважають у крові людей, які раніше вже перехворіли гепатитом А. Вони зберігаються протягом усього життя та вказують на наявність імунітету до гепатиту А;
 • антитіла IgМ до гепатиту А (гостра фаза) – антитіла цього класу визначаються лабораторним дослідженням у разі наявності гострого («свіжого») захворювання, навіть якщо при цьому відсутні будь-які його «зовнішні» симптоми;
 • гепатит А, сумарні антитіла IgM + IgG + IgA (код аналізу – 3034);
 • ПЛР-тест на гепатит А, якісне визначення (код аналізу – 3031) – пошук вірусу HAV як такого, а не антитіл до нього.

У більшості випадків при підозрі на гепатит (будь-якої форми) лікар призначає також і аналіз крові, що дозволяє оцінити стан печінки – так звані печінкові проби (до яких відносяться: білірубін загальний, прямий, непрямий, аланінамінотрансфераза (АЛТ), аспартатамінотрансфераза (АСТ), лужна фосфатаза, загальний білок, g-глутамілтранспептідаза), а також деякі інші лабораторні дослідження.