Загальний аналіз крові: як проводиться і що означають результати

1 вер. 2019 р.

Загальний аналіз крові: як проводиться і що означають результати

Загальний аналіз крові (ЗАК) - це комплексне лабораторне дослідження зразка крові, при якому визначаються кількість, параметри і співвідношення формених елементів крові (лейкоцитів, еритроцитів і тромбоцитів), показники гемоглобіну і гематокрит. В ході даного дослідження в лабораторії «Медлаб», аналізується 12 ключових показників, за якими можна оцінити загальний стан організму.

Навіщо здавати загальний аналіз крові?

Загальний аналіз крові є базовим медичним дослідженням, яке може бути призначене будь-яким лікарем. ЗАК проводять за підозри на переважну більшість захворювань, а також під час профілактичних обстежень організму. У загального аналізу крові немає протипоказів - це одне з перших обстежень, які призначаються за підозри на проблеми зі здоров'ям.

Зміни показників загального аналізу крові вказують лікареві на природу захворювання і допомагають визначитися з діагнозом або методами подальших досліджень. Результати аналізу використовуються для оцінки гостроти і активності патологічного процесу, вони необхідні для прогнозування подальшого перебігу захворювання та оцінки ефективності терапії. Загальний аналіз крові є одним з обов'язкових досліджень перед проведенням планових хірургічних втручань.

 

Здати Загальний аналіз крові (ЗАК) в МедЛаб

 

Підготовка і проведення ЗАК

Підготовка до забору крові для загального аналізу мінімальна, від пацієнта вимагається лише:

  • прийти натще;
  • повідомити лікаря, який призначає аналіз, про прийом препаратів (той тимчасово їх скасує, а якщо це неможливо - врахує їх вплив при інтерпретації результатів);
  • за добу до забору крові не вживати алкоголь;
  • за півгодини до здачі зразка крові не палити, не нервувати і не піддаватися фізичним навантаженням.

Кров для загального аналізу крові береться з пальця або з вени. Час проведення дослідження в лабораторії «Медлаб» - один робочий день. Результат видається на бланку лабораторії, в якому вказані зафіксовані показники крові і референтні значення, які є середньостатистичною нормою для більшості здорових людей.

Значення показників загального аналізу крові

«Норма» при загальному аналізі крові - поняття широке, так як нормальні значення основних показників різні для чоловіків і жінок; людей старшого віку, дорослих і дітей; здорових людей і тих, що мають хронічні захворювання. Тому результати аналізів обов'язково повинні інтерпретуватися лікарем, так як причини змін можуть бути різні.

Наприклад, такий показник, як ШОЕ (швидкість осідання еритроцитів) може змінюватися за запальних процесів, спровокованих інфекціями, онкологічними або автоімунними хворобами. Кількість, форма і розміри еритроцитів, їх насичення гемоглобіном змінюються при анеміях або поліцитемії. Ступінь тяжкості анемії і ефективність її лікування оцінюються за розподілом еритроцитів за обсягом, середнього обсягу еритроцитів, середнього вмісту гемоглобіну в еритроциті і рівню гемоглобіну.

Зростання концентрації білих кров'яних тілець (лейкоцитів) може бути спровоковане запальним процесом або інфекцією. Зниження їх кількості може вказувати на ураження кісткового мозку або автоімунний процес.

По змінам концентрації тромбоцитів можуть запідозрити порушення згортання крові і хвороби кісткового мозку. За співвідношенням кількості всіх формених елементів крові до плазми, що називається гематокрит, діагностуються анемії.

Загальний аналіз крові дитини

Залежно від віку, у дітей постійно змінюється склад крові і, відповідно, нормальні значення загального аналізу крові. Тому, при інтерпретації результатів, дітей зазвичай ділять на кілька вікових груп: новонароджені, до 1 місяця, до 6 місяців, до 1 року, до 6 років, до 12 років, до 15 років. У дітей старше 15 років значення виходять на показники дорослих.