Амілаза панкреатична

Код: 1006

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

120,00 грн

Опис аналізу:

Амілаза панкреатична - одна з форм (ізофермент) загальної альфа-амілази, що виробляється підшлунковою залозою. Це фермент, який бере активну участь у травленні і засвоєнні ряду вуглеводів (крохмалю, глікогену та ін.), шляхом їх розщеплення. Невелика кількість панкреатичної альфа-амілази, завдяки значному кровопостачанню підшлункової залози, може потрапляти в кров, звідки фільтрується нирками і виводиться з організму в складі сечі.

Замір рівня альфа-амілази крові - поширений метод діагностики хвороб підшлункової залози.

Покази до аналізу на панкреатичну амілазу

Аналіз розроблений спеціально для діагностики хвороб підшлункової залози та прилеглих органів, а тому призначається найчастіше гастроентерологами.

Показом до призначення в гастроентерології є:

  • панкреатит (гострий або загострення хронічного);
  • панкреонекроз (відмирання підшлункової залози під впливом її власних ферментів);
  • злоякісні новоутворення;
  • жовчнокам'яна хвороба;
  • муковісцидоз;
  • хірургічне видалення частини підшлункової залози.

Крім того, аналіз застосовується для діагностики епідемічного паротиту (свинки), що вражає, в числі інших, і підшлункову залозу.

Норма панкреатичної амілази

Референтними значеннями для даного показника є від 0 до 53 одиниць на літр. Важливо не забувати, що це значення рівня ферменту в крові - в сечі допустимі вищі значення в зв'язку з більш високою концентрацією ферменту при його фільтрації нирками з крові.

Причини відхилень від норми

Залежно від захворювання, рівень панкреатичної амілази може падати або підвищуватися. Так, при вогнищевому панкреонекрозі він росте, але при тотальному - близький до нуля, так як виробляти фермент вже нічому. При злоякісних пухлинах показник зростає, але, якщо рак розвивається до четвертої стадії (коли велика частина підшлункової замінюється тканиною пухлини) - падає з тієї ж причини.

 Операції з видалення і муковісцидоз ведуть до падіння рівня панкреатичної амілази, тоді як панкреатити та свинка - завжди до зростання.

Підготовка до обстеження

Як і для інших біохімічних показників крові, підготовка до аналізу на панкреатичну амілазу нескладна: приходити натщесерце (не їсти 8-12 годин), уникати алкоголю, сигарет, гострої або важкої їжі.

Якщо ви приймаєте будь-які препарати - необхідно повідомити лікаря перед призначенням аналізу, щоб виключити можливість спотворення результату. Лікар або тимчасово скасує прийом препарату, або ж врахує його вплив при інтерпретації результату. Перш за все це стосується гормональних (кортикостероїди), знеболюючих (ібупрофен) засобів та антибіотиків (цефтриаксон).

Матеріал для аналізу: сироватка венозної крові.

Метод визначення: кінетичний.

Термін видачі результату: 1 робочий день.