Аутоантитіла до антигенів мітохондрій (АМА) 

Код: 4602

Час виконання: 2 роб.дн.

Ціна у Київ

500,00 грн

Опис аналізу:

Аутоантитіла до антигенів мітохондрій (антимітохондріальні антитіла, АМА) - лабораторне дослідження, призначене для виявлення антитіл (імуноглобулінів), атакуючих мітохондрії - компоненти клітин власного організму. Помічено, що вони активно виробляються за первинного біліарного цирозу - аутоімунного ураження печінки.

Причини, що викликають хворобу, досі невідомі. Найчастіше первинний біліарний цироз проявляється у жінок у віці від 35 до 60 років. Встановлено, що внаслідок цього захворювання відбувається запалення жовчних проток, що приводить до їх перекриття. Це, в свою чергу, затримує жовчовиділення і порушує роботу всієї гепатобіліарної системи (печінки і жовчного міхура).

Аутоантитіла до антигенів мітохондрій виявляються, крім пацієнтів з первинним міліарним цирозом, також за вторинного біліарного цирозу. Можуть виявлятися при ураженнях печінки, спровокованих хронічними патологіями кишечника, і в разі обструкції жовчних проток.

Виділяється дев'ять типів антимітохрондріальних аутоантитіл, яким присвоєно позначення від «М1» до «М9». У клінічній практиці найбільш значущими є два з них - М2 і М9. У переважної більшості пацієнтів (більш ніж у 90%) з первинним біліарним цирозом, в крові визначається велика кількість аутоантитіл до антигенів мітохондрій типу М2.

Не виявлено зв'язку між рівнем антитіл та важкістю первинного біліарного цирозу або позитивністю прогнозу його перебігу. У здорових пацієнтів антимітохондріальні антитіла не виробляються взагалі або ж продукуються в дуже малих кількостях.

Покази до призначення

Лабораторне дослідження на рівень аутоантитіл до мітохондріальних антигенів може бути призначене терапевтом, гастроентерологом, гепатологом або інфекціоністом. Показами при цьому можуть виступати:

  • збільшення в розмірах печінки та селезінки;
  • відчуття слабкості, швидка стомлюваність;
  • жовтяниця;
  • свербіж по тілу;
  • високі показники печінкових проб;
  • профілактика - якщо у когось із родичів діагностовано первинний біліарний цироз (захворювання може передаватися спадково).

Iнтерпретація результатів

Під час лабораторного аналізу підраховується кількість одиниць (Од, U) антитіл. За показника менше 16 одиниць аналіз вважається негативним, якщо виявлено від 16 до 24 - сумнівним, якщо більше 24 - позитивним.

Негативний результат є нормою і означає, що людина здорова. Помилково негативний результат можливий в разі ослабленого імунітету. Позитивний результат з високим ступенем ймовірності вказує на розвиток первинного біліарного цирозу. Також він можливий за холестазу (застою жовчі), аутоімунного гепатиту, хронічного гепатиту будь-якої природи, включаючи вірусну. Але остаточний діагноз ставиться після додаткових обстежень: контролю активності ферментів печінки, вимірювання рівня білірубіну в крові, може також призначатися біопсія печінки.

Сумнівний результат вимагає повторного обстеження. Хибнопозитивний результат можливий за ряду аутоімунних захворювань, сифілісу і прийому деяких медичних препаратів.

Підготовка до обстеження: не потрібна.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІФА.

Термін проведення аналізу: 3 робочих дні.