Бак дослідження на Corinebacterium diphtheriae (BL, дифтерія)(зів) + антибіотикограма (обстеження пацієнтів з ЛОР-інфекціями, підозрою на дифтерію, контактних осіб з хворими на дифтерію; згідно Наказу МОЗ № 192 від 03.08.1999 р. рекомендовано призначати з бак дослідженням зіву(код 5006)

Код: 5041

Час виконання: 2 роб.дн.

Ціна у Київ

420,00 грн

Опис аналізу:

Бактеріологічне дослідження на Corynebacterium diphteriae (BL, дифтерія) (зів) + антибіотикограма – лабораторний тест для виявлення в організмі дифтерійної палички та оцінки її стійкості до антибіотиків.

  1. diphteriae, відома також як бацила Льоффлера, є причиною розвитку дифтерії – бактеріальної інфекції, яка у частини пацієнтів може перебігати у дуже тяжкій формі, іноді з летальними наслідками. Бактерія колонізує ротоглотку та дихальні шляхи, у тропічних країнах можливе ураження шкіри.

Деякі штами Corynebacterium diphteriae здатні виробляти дифтерійний токсин - одну з найпотужніших у природі отрут, що поступається в силі лише правцевому токсину та ботулотоксину. Від того, наскільки сильно конкретний штам виробляє токсин, залежить тяжкість перебігу хвороби. Чим активніша у цьому плані дифтерійна паличка – тим важчі симптоми дифтерії.

На ймовірність інфікування та тяжкість перебігу хвороби впливає також вакцинація. Люди, щеплені дифтерійним анатоксином у межах календаря щеплень, якщо й заражаються інфекцією, то хворіють у легкій формі.

Анатоксин - це препарат з токсину, що не має виражених токсичних властивостей, але при цьому здатний індукувати вироблення антитіл до вихідного токсину. Якщо під час аналізу наявність дифтерійної палички підтверджується, виконується антибіотикограма – виявлені штам перевіряють на стійкість до дії антибіотиків. Це дозволяє лікарю вибрати найефективніші препарати, проти яких бактерія не виробила резистентності.

Покази до призначення

Аналіз призначають інфекціоністи, терапевти, педіатри або отоларингологи (ЛОР) за наявності таких показів:

  • тонзиліт (ангіна) – запалення мигдаликів;
  • підозра на дифтерію;
  • дифтерійний круп – залучення до процесу гортані, іноді трахеї і навіть бронхів;
  • профілактичне обстеження після контакту із зараженою людиною;
  • контрольний аналіз – для оцінки ефективності проведеного лікування (проводиться не раніше ніж через 14 днів після закінчення антибіотикотерапії).

Значення результатів

Нормою є відсутність дифтерійної палички – у бланку обстеження зазначається, що Corynebacterium diphteriae не виявлено.

Позитивний результат означає, що бактерія виявлена ​​у мазку, а пацієнт інфікований дифтерійною паличкою. У такому разі концентрація бактерій вказується в колонієутворюючих одиницях на мілілітр (КОУ/мл). При позитивному аналізі в результаті також надається  антибіотикограма, щоб лікар міг підібрати ефективне лікування.

Підготовка до обстеження

Здавати мазок краще вранці. До взяття мазка пацієнту не можна їсти, пити, чистити зуби, полоскати рот, курити чи використовувати жувальну гумку. Якщо в ранковий час здати мазок не виходить, то утриматися від вищевказаних дій потрібно не менше 3-4 годин перед здачею мазка.

Матеріал для дослідження: мазок із зіва.

Метод дослідження: бактеріологічний.

Термін проведення: 3-5 робочих днів.