Бак дослідження на Corinebacterium diphtheriae (BL, дифтерія)(ніс) + антибіотикограма токсигенних штамів С.diphtheriae (профогляд здорових людей)

Код: 5004

Час виконання: 2-5 роб.дн.

Ціна у Київ

360,00 грн

Опис аналізу:

Бактеріологічне дослідження на Corynebacterium diphtheriae (дифтерія) з носа - лабораторне дослідження, яке використовується для виявлення збудника дифтерії. Corynebacterium diphtheriae або бацила Леффлера - грампозитивна паличкоподібна бактерія, що відноситься до роду коринебактерій.

Інфікування можливе як від хворого на дифтерію, так і від здорового носія бактерії. Передача збудника може здійснюватися харчовим (через забруднену бактерією їжу), контактно-побутовим (використання предметів хворого на дифтерію) або повітряно-крапельним шляхом (розмова, кашель, чхання, поцілунки).

Інкубаційний період (з моменту зараження до появи перших симптомів) займає близько двох-десяти днів. Хвороба починається з підвищення температури, легкого болю в горлі, і появи на мигдаликах, піднебінні, гортані щільної плівки нальоту. Дифтерія може протікати в декількох формах.

У 90-95% випадків спостерігається дифтерія ротоглотки, за якої плівка покриває тільки мигдалики, спостерігаються порівняно слабкі симптоми загальної інтоксикації. За поширення нальоту на піднебінні дужки і язичок, та посилення проявів інтоксикації, мова йде про поширену дифтерію.

Токсична дифтерія починається швидко і бурхливо розвивається (в перші години температура зростає до 40 градусів), супроводжується набряком тканин шиї, а наліт покриває, крім мигдаликів і дужок, піднебіння. Відзначається збільшенням шийних лімфовузлів, утрудненням носового дихання.

Гіпертоксична і геморагічна форми дифтерії найбільш важкі і небезпечні. У першому випадку у пацієнта дуже висока температура, часто летальний результат наступає через 2-3 дня з моменту появи симптомів. У другому - з'являється також висип, кровотечі з носа, ясен і шлунково-кишкового тракту. Така картина можлива тільки за пізньої постановки діагнозу і, відповідно, запізнілого введення протидифтерійної сироватки.

Corynebacterium diphtheriae, крім ротоглотки, може вразити слизові носа, очі, статевих органів, а також рани.

Тільки за локалізованої форми дифтерії ротоглотки можливе лікування без застосування сироватки, але в подальшому пацієнти часто страждають від ускладнень. Токсин бактерії, що вражає міокард і периферійні нерви, призводить до міокардиту і периферійних паралічів.

Бактеріологічне дослідження на Corynebacterium diphtheriae застосовується для підтвердження діагнозу, що ґрунтується на клінічній картині захворювання. За позитивного результату, виявлений збудник перевіряється на токсигенність.

Покази до призначення

Дослідження можуть призначити терапевт, педіатр, інфекціоніст або отоларинголог за таких показаннів:

  • підозра на дифтерію;
  • встановлений факт контакту з хворими на дифтерію або вірусоносієм Corynebacterium diphtheriae;
  • профілактичне обстеження (може проводитися перед госпіталізацією).

Значення результатів

Негативний результат, за якого Corynebacterium diphtheriae не виявлено, є нормою. Позитивний результат вказує на наявність бактерії - пацієнт хворий або є вірусоносієм. Концентрація бактерії в разі позитивного тесту, вимірюється в колонієутворюючих одиницях на мілілітр (КУО/мл).

Підготовка до обстеження: не потрібна.

Матеріал для дослідження: мазок з носа.

Метод дослідження: бактеріологічний.

Термін проведення: 5 робочих днів.