Бак дослідження на Corinebacterium diphtheriae (BL, дифтерія)(зів) + антибіотикограма токсигенних штамів С.diphtheriae (профогляд здорових людей)
Опис аналізу:
Бактеріологічне дослідження на Corynebacterium diphtheriae (дифтерія) із зіву - лабораторний аналіз, призначений для виявлення в зразках біоматеріалу пацієнта збудника дифтерії. Corynebacterium diphtheriae, звана також бацилою Леффлера (на честь лікаря і мікробіолога, що вперше отримав чисту культуру бактерії), є грампозитивною паличкоподібною бактерією, що відноситься до роду коринебактерій.
Зараження збудником дифтерії можливо як від хворої людини, так і від безсимптомного носія інфекції. Інфікування трапляється декількома шляхами: харчовим (через їжу, в якій присутня бактерія), контактно-побутовим (при контакті з предметами, якими користується вірусоносій) або повітряно-крапельним (під час розмови, кашлю, чхання, поцілунків).
Інкубаційний період, під час якого бактерія розмножується в організмі, не проявляючи свою присутність симптомами, триває від двох до десяти днів. Після цього у пацієнта підвищується температура, спостерігається легкий біль в горлі, а на мигдаликах, піднебінні, гортані з'являється наліт у вигляді щільної плівки, колір якої може варіюватися. Виразність симптомів залежить від форми захворювання.
У переважній більшості випадків (90-95%) хвороба протікає в формі дифтерії ротоглотки, коли плівка є тільки на мигдаликах, а загальна інтоксикація організму виражена слабо. При поширеній формі наліт покриває також піднебінні дужки і язичок, а симптоми інтоксикації більш виражені.
Для токсичної форми хвороби характерний швидкий і бурхливий початок з температурою до 40 градусів, набряком тканин шиї, а наліт поширюється і на піднебіння. Збільшуються шийні лімфовузли, утруднюється носове дихання.
Найнебезпечнішими і важкими є гіпертоксична (висока температура, стрімкий перебіг, летальний результат на другий-третій день після появи симптомів) і геморагічна (висип, кровотечі з носа, ясен, шлунково-кишкового тракту) форми дифтерії. Ці форми захворювання проявляються лише в разі занадто пізньої постановки діагнозу і затримки введення протидифтерійної сироватки.
Крім ротоглотки, хвороба може розвинутися на слизовій носа, статевих органів, очей, а також в ранах.
Самостійне одужання, без введення протидифтерійної сироватки можливе тільки в разі локалізованої форми дифтерії ротоглотки, але і тоді ймовірні ускладнення у вигляді міокардитів і периферичних паралічів (внаслідок ураження міокарду і периферичних нервів дифтерійним токсином).
Бакпосів на Corynebacterium diphtheriae проводиться лише для підтвердження діагнозу, основою якого є клінічна картина захворювання і характерна симптоматика. У разі позитивного результату, виділений збудник також досліджується на токсигенність.
Покази до призначення
Аналіз може бути призначений терапевтом, педіатром, інфекціоністом або отоларингологом в наступних випадках:
- підозра на дифтерію;
- контакт з хворими або вірусоносіями Corynebacterium diphtheriae;
- з профілактичною метою (в деяких випадках можуть призначати перед госпіталізацією).
Значення результатів
Нормою є негативний результат, при якому Corynebacterium diphtheriae в зразках пацієнта не виявлено, тобто він здоровий. Позитивний результат означає, що пацієнт хворий на дифтерію або є безсимптомним носієм бактерії. При позитивному результаті концентрація збудника вимірюється в колонієутворюючих одиницях на мілілітр (КУО/мл).
Підготовка до обстеження: не потрібна.
Матеріал для дослідження: мазок із зіву.
Метод дослідження: бактеріологічний.
Термін проведення: 5 робочих днів.