Целіакія, панель ІІ: Антитіла IgA до дезамінованих пептидів гліадину (DGP), Антитіла IgA до трансглутамінази (tTG), Імуноглобулін IgA загальний, метод Western Blot

Код: 7014

Час виконання: 4 роб.дн.

Ціна у Київ

900,00 грн

Опис аналізу:

Целіакія, панель II (антитела IgA до дезамінованих пептидів гліадину (DGP), антитіла IgA до трансглутамінази (tTG), імуноглобулін IgA загальний) – лабораторний аналіз для діагностики целіакії (аутоімунного захворювання, пов'язаного з непереносимістю глютену).

Хвороба розвивається через вживання в їжу клейковини (глютена) - білкового компонента злакових рослин, який дуже широко використовується в харчовій промисловості. Клейковина присутня у всій продукції з жита, ячменю та пшениці. Крім продуктів, що очевидно містять глютен, - хлібобулочних і макаронних виробів, він може бути присутнім у ковбасі, сосисках, йогуртах, соусах, кашах і навіть розчинній каві.

Переважна більшість людей щодня вживає глютен без найменшої шкоди для свого організму, але приблизно для 1% населення клейковина є токсичною, а її систематичне вживання призводить до ураження тонкого кишківника.

У пацієнтів з целіакією імунна система специфічно реагує на глютен, починаючи вироблення антитіл, під дією яких ушкоджуються ворсинки слизової оболонки тонкого кишківника. В результаті порушується всмоктування вітамінів, поживних речовин та мінералів.

Своєчасна діагностика та подальша корекція харчування на користь відмови від глютену дозволяють зупинити хворобу та усунути її симптоми.

Для своєчасної діагностики целіакії є ще одна важлива причина – для людей із цим захворюванням характерні підвищена частота розвитку інших аутоімунних процесів та виникнення неходжкінської лімфоми.

Показання до призначення

Найчастіше дослідження призначаються гастроентерологом, терапевтом або педіатром при наявності симптомів целіакії. Важливо розуміти, що прояви хвороби можуть бути різноманітними:

  • збої у роботі травної системи (білі в животі, діарея, блювання) – дуже часті, але не обов'язкові ознаки;
  • у дітей може відзначатися втрата ваги та відставання у зрості від однолітків;
  • різного роду анемії;
  • численні прояви авітамінозів – проблеми із зором, нейропатії, епілепсія, остеопороз, безпліддя, порушення циклу місячних у жінок, імпотенція у чоловіків та багато інших.

Значення результатів

Дослідження направлено на пошуку:

  • загального імуноглобуліну А (IgA) у сироватці крові;
  • IgA до дезамінованих пептидів гліадину (DGP);
  • IgA до трансглутаміназ (tTG).

Целіакія - одне з багатьох захворювань, при яких можливе зниження загального IgA в сироватці крові. Нормальною є концентрація від 0,80 kU/L (кілоодиниць на літр, кОд/л) загального IgA. Значення від 0,50 до 0,80 kU/L свідчать про знижений рівнь загального імуноглобуліну А, а показник менше 0,50 kU/L свідчить про дуже низький рівень загального IgA.

Рівень загального IgA є неспецифічним показником - його зниження притаманно занадто великій кількості хвороб і станів, не дозволяючи з упевненістю припускати конкретно целіакію. Тому його результати уточнюються пошуком антитіл IgA до дезамінованих пептидів гліадину (DGP) та до трансглутамінази (tTG).

Гліадин – це одна з фракцій глютену, а тканинна трансглутаміназа – фермент, що бере участь у його зв'язуванні. Ці речовини стають основними мішенями для імунної системи пацієнтів з целіакією. Чим вища концентрація антитіл до tTG і DGP, тим сильніше виражений перебіг целіакії у пацієнта.

За значень менше 0,30 kU/L можна стверджувати, що антитіла до дезамінованих пептидів гліадину відсутні. Значення від 0,30 до 0,80 kU/L вказують на дуже низьку концентрацію антитіл, а в межах 0,80-4,50 kU/L – низьку концентрацію. При 4,51-10 kU/L говорять про високу, а при більш ніж 10 kU/L про дуже високу концентрацію IgA до дезамінованих пептидів гліадину.

Аналогічні діапазони для IgA до трансглутамінази:

  • менше 0,30 kU/L – антитіла не виявлено;
  • 0,30 – 0,80 kU/L – дуже низька концентрація антитіл;
  • 0,80 – 4,5 kU/L – низька концентрація;
  • 4,51 – 10 kU/L – висока концентрація;
  • більше 10 kU/L – дуже висока концентрація антитіл.

Остаточний висновок про наявність або відсутність целіакії робить лікар за результатами комплексу досліджень та клінічних проявів хвороби.

Підготовка до обстеження

Рекомендовано не дотримуватися безглютенової дієти протягом тижня до взяття зразка крові, щоб отримати більш достовірні результати. Цю рекомендацію краще погодити з лікарем, який призначив дослідження.

Матеріал для дослідження: зразок крові із вени.

Метод дослідження: імуноблотинг (Western Blot).

Термін проведення: 2 робочі дні.