Дегідроепіандростерон (DHEA)

Код: 4109

Час виконання: 3 роб.дн.

Ціна у Київ

320,00 грн

Опис аналізу:

Дегідроепіандростерон (DHEA, ДГЕА) – лабораторний аналіз, який можуть призначити пацієнту під час діагностики хвороб надниркових залоз та статевих залоз. Це багатофункціональний гормон, що є попередником естрогенів та андрогенів – жіночих та чоловічих статевих гормонів.

Основою для синтезу ДГЕА є холестерин, а сам процес зосереджений у корі надниркових залоз. Частина гормону виробляється в яєчниках жінок та яєчках чоловіків. Секреція дегідроепіандростерону контролюється гіпофізарними гормонами – пролактином та АКТГ.

Інтенсивність виділення гормону залежить від статі (для чоловіків характерні трохи більші концентрації) та віку. Відзначається кілька піків вироблення дегідроепіандростерону. Під час внутрішньоутробного розвитку надниркові залози продукують велику кількість ДЕГА. Протягом 1 місяця після народження його рівень у сироватці крові значно знижується. Потім він досягає свого максимуму у віці 20-30 років. Зрештою його рівень знову знижується.

Основна функція ДГЕА – перетворення на жіночі та чоловічі статеві гормони. Таким чином, його рівень може опосередковано впливати на здоров'я статевої системи, здатність до зачаття та якість інтимного життя у чоловіків і жінок.

Крім того, дегідроепіандростерон впливає на метаболізм жирів та вуглеводів, бере участь у забезпеченні нормальної роботи імунної системи та формуванні механізму болю. Антиоксидантні властивості проявляються в тім, що гормон сприяє розвитку пам'яті, розумових функцій, когнітивних навичок, стресостійкості та забезпечення здорового емоційного фону.

Показання до призначення

Дослідження може призначити гінеколог, уролог, андролог чи ендокринолог за наявності таких показань:

  • збої у менструальному циклі, проблеми з виношуванням вагітності, ріст волосся за чоловічим типом у жінок;
  • зниження статевого потягу, ослаблення потенції, погіршення якості сперматозоїдів та облисіння у чоловіків;
  • безпліддя у представників обох статей;
  • надто раннє чи пізніше статеве дозрівання.

Значення результатів

Рівень дегідроепіандростерону вимірюється в нанограмах на мл (нг/мл, ng/ml), а нормальними діапазонами значень є:

жінки до 50 років – 1,9 – 12,6;

жінки старше 50 років – 1,1 – 5,4;

чоловіки до 50 років – 2,4 – 15,8;

чоловіки старше 50 років – 0,3 – 5,6.

Підвищені рівні ДГЕА можуть вказувати на захворювання надниркових залоз або гіпофіза, розвиток злоякісних процесів різної локалізації, наявність АКТГ-продукуючих пухлин.

Результати нижче норми можуть бути ознакою недостатності надниркових залоз, новоутворень гіпофіза або гіпоталамуса, СПКЯ (синдрому полікістозу яєчників), прийому деяких лікарських засобів, впливу стресових факторів протягом тривалого часу. Знижені рівні дегідроепіандростерону характерні також для осіб, які зловживають алкоголем.

Підготовка до обстеження

Кров здають натще (не менше 8 і не більше 14 годин голодування). Можна пити воду без газу. Взяття крові рекомендується проводити вранці з 8.00 - 12.00.

Матеріал дослідження: сироватка крові.

Метод дослідження: імуноферментний аналіз.

Термін проведення: 3 робочі дні.