Фосфор (P) в сечі

Код: 1060

Час виконання: 1 раб.дн.

Ціна у Київ

110,00 грн

Опис аналізу:

Фосфор (Р) в сечі - лабораторний аналіз, що допомагає діагностувати хвороби нирок, паращитоподібних залоз і кісток скелета.
Фосфор - це найважливіший для людського організму мікроелемент, що входить до складу білкових клітинних мембран, нуклеїнових кислот і кісток. Фосфор є частиною АТФ - молекули, критично важливої для енергетичного обміну організму.
Всмоктування фосфору з їжі відбувається в тонкому кишечнику, де стимулюється вітаміном D і паратиреоїдним гормоном. Контроль рівня фосфору в організмі допомагають підтримувати нирки - фосфор потрапляє в первинну сечу, а потім всмоктується назад в кровотік. Якщо фосфору в крові стає надто мало (при надмірному виведенні фосфору або нестачі його в їжі), то розвивається гіпофосфатемія. Надмірна концентрація мікроелементу в крові називається гіперфосфатемією.
Якщо порушується процес абсорбції фосфору з первинної сечі назад у кров, то він потрапляє у вторинну сечу, з якою вимивається з організму (процес втрати фосфору з сечею називається фосфатурією). Фосфатурія може розвиватися за:

 • хронічної ниркової недостатності;
 • первинного гіперпаратиреозу (надмірної активності паращитоподібних залоз);
 • цукрового діабету;
 • зловживання алкоголем;
 • ряду злоякісних новоутворень;
 • лікування пацієнтів гепарином.
 • сильним болем в попереку, що віддає в пах або стегно;
 • кров’ю у сечі;
 • виходом з сечею каменів, помітних неозброєним оком

Для дослідження рівня фосфору разової порції сечі недостатньо, адже інтенсивність його виведення може сильно змінюватися протягом доби. Для отримання достовірного результату вся сеча пацієнта збирається протягом 24 годин, після чого з зібраного матеріалу (добова сеча) набирають зразок для аналізу.

 

Покази до призначення
Дослідження може бути призначене вузькопрофільними фахівцями (нефрологом, ендокринологом) або сімейним лікарем, терапевтом і педіатром. Використовується аналіз в діагностиці хвороб нирок, паращитоподібних залоз і скелета. Може бути призначений пацієнтам з симптомами каменів в нирках:

 • сильним болем в попереку, що віддає в пах або стегно;
 • кров’ю у сечі;
 • виходом з сечею каменів, помітних неозброєним оком

Значення результатів
Зростання рівня фосфору в сечі можливе за гіперпаратиреозу, ацидозу, надлишку вітаміну D, сімейної гіпофосфатемії, синдрому Фанконі. Підвищені значення також відзначаються у пацієнтів з переломами і тих, хто приймає сечогінні (фуросемід, гідрохлортіазид) або гормональні (паратгормон, глюкокортикоїди) засоби. Знижені значення спостерігають у пацієнтів з гіпопаратиреозом, псевдогіпопаратиреозом, а також за прийому деяких препаратів.
Нормальними вважаються значення, що знаходяться в межах 11-32 ммоль/добу.

Підготовка до обстеження
За дві доби до початку аналізу потрібно припинити прийом сечогінних препаратів, а за добу - відмовитися від алкоголю

Матеріал для дослідження: добова сеча.

Метод дослідження: колориметрія з молібдатом амонію.

Термін проведення: 1 робочий день.