Аналіз кала загальний (копрограма)

Код: 2013

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

200,00 грн

Опис аналізу:

Загальний аналіз калу (копрограма) - лабораторний тест, в процесі якого аналізується ряд фізичних і хімічних параметрів калу. Копрограма - найважливіший елемент діагностики хвороб травного тракту.

Кал, що є результатом процесу травлення, складається, здебільшого з води, а близько 20-30% становить суха фракція, що включає залишки неперетравленої їжі і бактерії.

Показання до призначення

Дослідження може бути призначене терапевтом, педіатром, гастроентерологом, гепатологом, хірургом, інфекціоністом, неонатологом та ін. Основними показами є симптоми хвороб шлунково-кишкового тракту:

 • блювота;
 • нудота;
 • діарея;
 • запор;
 • погіршення апетиту;
 • зниження ваги без видимих ​​причин;
 • метеоризм;
 • пожовтіння шкіри або склер;
 • погіршення стану волосся і шкіри.

Окремим показанням є контроль ефективності проведеної терапії органів шлунково-кишкового тракту.

Значення результатів

Копрограма аналізує комплекс характеристик калу:

 1. Консистенція і форма - визначаються кількістю води. Нормою є оформлений і м'який кал. При діареї він приймає рідку і кашкоподібну консистенцію через збільшення частки води в ньому. При зневодненні калових мас через повільне проходження кишечника, вони стають твердими.
 2. Колір - нормою є коричневе забарвлення. Більш темний кал формується, якщо людина віддає перевагу м'ясним продуктам, а світліший, якщо рослинним і молочним. Знебарвлений кал може вказувати на порушення жовчовивідних функцій печінки. Кровотечі з нижніх відділів травної системи викликають почервоніння калу, а з верхніх - його почорніння.
 3. Запах калу, специфічний в нормі, стає різкішим у разі надмірного споживання білків і дефіциті рослинних продуктів в меню. Різкий запах сигналізує про активізацію в кишечнику гнильних процесів. Кислий запах можливий при інфекційних процесах або посиленні бродіння їжі.
 4. Домішки - в нормальному калі повинні бути відсутніми.
 5. Кислотно-лужна реакція калу в нормі - 5,5-6,7 рН. Більш кисла реакція можлива при бродильних процесах, а лужна характерна для погіршення розщеплення білків.
 6. Сполучна тканина - не виявлена.
 7. М'язові волокна перетравлені - результат травлення м'яса, поява якого в помірній кількості - нормально.
 8. М'язові волокна слабоперетравлені - результат перетравлення м'яса, поява яких в невеликих кількостях є нормальною. Збільшення їх кількості можливе при нестачі травних ферментів або недостатньій секреції шлункового соку.
 9. М'язові волокна неперетравлені - в нормі відсутні. Їх поява - ознака надто швидкого просування їжі по шлунково-кишкового тракту, а також більш серйозного дефіциту ферментів або шлункового соку.
 10. Нейтральний жир - в нормі відсутній, з'являється в результаті патологій підшлункової залози, печінки або жовчовивідних шляхів.
 11. Лейкоцити - в нормі відсутні, з'являються при розвитку запального процесу в будь-якому з відділів кишечника.
 12. Еритроцити не змінені - в нормі відсутні; проявляються при кровотечі в товстому кишечнику або прямій кишці.
 13. Еритроцити змінені - в нормі відсутні; проявляються при кровотечі в гастродуоденальній зоні (шлунок і дванадцятипала кишка).
 14. Жирні кислоти - допустимі в незначних кількостях. Рівень жирних кислот в калі може рости через недостатнє їх всмоктування в кишечнику через запалення, або через посилення перистальтики.
 15. Мила - допустимі в незначних кількостях, а при нестачі жовчі або травних ферментів їх кількість в калі росте.
 16. Кристали різних видів утворюються в калі при кровотечі в тонкому кишечнику, посиленні активності гнильних бактерій, при наявності алергічної реакції в кишечнику.
 17. Клітковина перетравлювана - в нормі не виявляється, з'являється при прискоренні руху харчової грудки по шлунково-кишковому тракту або при патологіях підшлункової залози.
 18. Клітковина неперетравлювана - допустима в помірній кількості.
 19. Зерна крохмалю в будь-якому вигляді (внутрішньоклітинно, позаклітинно, перетравлені або неперетравлені) в нормі не виявляються. Поява внутрішньоклітинного крохмалю можлива при посиленні гнильних або бродильних процесів в кишечнику; при ослабленій секреції шлункового соку. Позаклітинний крохмаль виявляється в калі при нестачі амілази або швидкому проходженні їжі кишечником.
 20. Йодофільна флора - в нормі не виявляється, являючись ознакою бродильної диспепсії.
 21. Епітелій - в нормі не виявляється, з'являючись лише при запальних процесах.
 22. Слиз - допустимий в незначній кількості, його виділення посилюється при запаленні в кишечнику.
 23. Яйця гельмінтів - в нормі відсутні, а їх виявлення вказує на наявність гельмінтозу.
 24. Найпростіші - в нормі відсутні, а їх наявність говорить про присутність паразитів.

Підготовка до обстеження: за три доби до відбору зразка виключається прийом проносного, введення ректальних свічок, препаратів, що регулюють перистальтику кишечника або змінюють забарвлення калу.

Матеріал для дослідження: кал.

Метод проведення дослідження: мікроскопічний, хроматографічний.

Термін проведення:  1 робочий день.