Кортизол (в слині )

Код: 4108

Час виконання: 2 роб.дн.

Ціна у Київ

340,00 грн

Опис аналізу:

Кортизол (у слині) – лабораторний аналіз, призначений для діагностики відхилень у роботі системи «гіпоталамус – гіпофіз – надниркові залози», хвороби Аддісона та синдрому Іценко-Кушинга. Для дослідження достатньо порції слини, тому такий тест є інформативним (за умови правильного забору зразка) і зручним для лікаря, а також безболісним для пацієнта.

Вироблення кортизолу здійснюється корою наднирників, маленьких залоз на верхівках кожної з нирок. Цей гормон бере участь у контролі метаболізму вуглеводів, жирів та білків, кальцієвого обміну, вироблення соляної кислоти для шлункового соку, підтримці артеріального тиску, роботі імунної системи та ін.

Рівні кортизолу різко зростають під дією стресових факторів, за що він заслужив назву «гормон стресу». Також його концентрація зростає, якщо людина голодує, травмована, перебуває в шоковому стані або перенесла хірургічне втручання. Сильні отруєння з вираженою інтоксикацією, дефіцит інсуліну в крові та тяжкі інфекції також супроводжуються зростанням рівня кортизолу.

Синтез кортизолу контролюється адренокортикотропним гормоном (АКТГ), що виробляється у гіпофізі. Отже, вимірюючи рівень кортизолу, оцінюють роботу як надниркових залоз, так і гіпофізу.

Покази до призначення

Аналіз призначає ендокринолог, можливе призначення кардіологом або сімейним лікарем. Дослідження можуть призначити пацієнтам, які страждають від:

  • ожиріння, розтяжок на животі, дистрофії м'язів, високого тиску (ознаки синдрому Іценко-Кушінга);
  • втрати ваги, болю у животі, м'язової слабкості, зниженого тиску, відчуття постійної втоми (симптоми хвороби Аддісона).

Також дослідження проводиться для оцінки реакції на стресові фактори, контролю ефективності лікування раніше виявлених хвороб надниркових залоз та в рамках дексаметазонової проби.

Значення результатів

Концентрація кортизолу в слині залежить від часу доби – це слід враховувати при відборі зразка для аналізу. Вранці, у момент пробудження, нормальним є рівень в межах 0,113 - 0,803 мкг/дл. Через 30 хвилин після пробудження концентрація кортизолу наростає – нормальними вважаються показники 0,200 - 1,076 мкг/дл.

Після цього значення норми зменшуються протягом дня:

  • через 1 годину після пробудження – 0,101 – 0,936 мкг/дл;
  • через 2 години після пробудження – 0,083 – 0,574 мкг/дл;
  • через 5 годин після пробудження – 0,074 – 0,355 мкг/дл;
  • через 8 годин після пробудження – 0,055 – 0,314 мкг/дл;
  • через 12 годин після пробудження – 0,032 – 0,322 мкг/дл;

Вночі концентрація кортизолу мінімальна – нормальними вважаються значення не більше 0,006 - 0,108 мкг/дл.

Перевищення зазначених показників може бути викликане синдромом або хворобою Кушинга (гіперкортицизм) , тиреотоксикозом, стресами або травмами, ожирінням та пухлинами, що виробляють надмірну кількість АКТГ. Під час вагітності або за значних фізичних навантажень рівень кортизолу також зростає.

Показники нижчі за норму можуть бути викликані хворобою Аддісона (гіпофункція надниркових залоз), синдромом Шихана (післяродовий інфаркт гіпофіза), гіпотиреозом, туберкульозом надниркових залоз, довгостроковим прийомом кортикостероїдів.

Підготовка до обстеження

За добу до дослідження слід відмовитися від вживання алкоголю.

За 2-3 години до забору зразка потрібно припинити їжу - дозволяється тільки звичайна чиста вода. У цей час не можна чистити зуби зубними щітками, нитками чи зубочистками.

Безпосередньо перед відбором зразка важливо переконатися, що ясна пацієнта не кровоточать, а на слизових ротової порожнини відсутні афти (виразки) чи травми. У слині, взятій на аналіз, не повинно бути домішок крові.

Матеріал для дослідження: слина.

Метод дослідження: ІФА (імуноферментний аналіз).

Термін проведення: 2 робочі дні.