Креатинфосфокіназа МВ (серцева) фракція (КФК-МВ)

Код: 4004

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

220,00 грн

Опис аналізу:

Креатинфосфокіназа МВ (серцева) фракція (КФК-МВ або креатинкіназа МВ) - аналіз, що застосовується для діагностики ушкоджень міокарда. В ході дослідження встановлюється рівень в крові внутрішньоклітинного ферменту, що каталізує процес виділення енергії для м'язових скорочень.

Креатинкіназа має кілька ізомер (форм):

  • ММ - сконцентрована в скелетних м'язах і, частково, в серці;
  • ВВ - максимальна кількість якої виявляється в головному мозку;
  • МВ - зосереджено в серцевому м'язі.

Саме остання фракція креатинфосфокінази (КФК-МВ) є чутливим і специфічним лабораторним маркером пошкоджень міокарду.

Пошкодження серцевого м'яза відбуваються під впливом різних факторів (від травм і інфекцій до зневоднення і впливу хімічних речовин), але основною причиною є інфаркт міокарду і атеросклероз коронарних судин серця.

Аналіз на МВ-фракцію креатинфосфокінази застосовується при гострому інфаркті міокарду, в разі якого, концентрація КФК-МВ починає зростати протягом 4-8 годин, досягаючи максимуму через 1-2 доби. На третю добу рівень КФК-МВ повертається до норми.

Завдяки цьому аналіз на МВ-фракцію креатинкінази незамінний при діагностиці рецидивів інфаркту - інші показники (тропонін I, ЛДГ) нормалізуються через, приблизно, 7 діб. Внаслідок цього, вони не репрезентативні в разі рецидиву. Чим ширший інфаркт - тим активніша креатинфосфокіназа МВ, а тому аналіз може бути використаний в прогнозуванні подальшого стану пацієнта.

Зростання рівня КФК-МВ можливу, якщо у випадку міокардиту залучені в процес великі ділянки міокарду. В такому випадку підвищений рівень креатинфосфокінази-МВ не спадає протягом трьох діб, а залишається підвищеним тривалий час.

При ішемічній хворобі серця, яка не розвинулася в інфаркт, серцевій недостатності, кардіоміопатії, порушеннях серцевого ритму активність креатинфосфокінази МВ, як правило, не змінюється. Невелика кількість КФК-МИ знаходиться в м'язах, тому значна їх травма або високі фізичні навантаження здатні також викликати незначне зростання активності МВ-фракції креатинфосфокінази.

Покази до призначення

Аналіз зазвичай призначається кардіологом, можливе призначення хірургом, терапевтом або анестезіологом-реаніматологом. Показом зазвичай є:

  • прояви гострого коронарного синдрому;
  • симптоми міокардиту;
  • контроль стану пацієнта в ранньому постінфарктному періоді;
  • оцінка ступеня пошкоджень міокарда і подальший прогноз перебігу хвороби.

Значення результатів

Референтні значення аналізу (норма для більшості здорових людей) знаходяться в межах від 0 до 25 одиниць на літр (Од/л, U/l). Занадто низький рівень серцевої фракції креатинфосфокінази не має клінічного значення, а ось перевищення норми може бути ознако інфаркту міокарду і міокардиту.

Також зростання рівня ферменту можливе при тупих травмах грудної клітини і значних травмах м'язів, великих фізичних навантаженнях, системних ураженнях сполучної тканини, нирковій недостатності, гіпотиреозі та ін.

Підготовка до дослідження: аналіз здається строго натщесерце, за півгодини до забору крові потрібно уникати стресів, фізичних навантажень і куріння.

Матеріал для дослідження: кров з вени.

Метод дослідження: біохімічний.

Термін проведення: 1 робочий день.