Креатинфосфокіназа МВ (серцева) фракція (КФК-МВ)
Опис аналізу:
Креатинфосфокіназа МВ (серцева) фракція (КФК-МВ або креатинкіназа МВ) - аналіз, що застосовується для діагностики ушкоджень міокарда. В ході дослідження встановлюється рівень в крові внутрішньоклітинного ферменту, що каталізує процес виділення енергії для м'язових скорочень.
Креатинкіназа має кілька ізомер (форм):
- ММ - сконцентрована в скелетних м'язах і, частково, в серці;
- ВВ - максимальна кількість якої виявляється в головному мозку;
- МВ - зосереджено в серцевому м'язі.
Саме остання фракція креатинфосфокінази (КФК-МВ) є чутливим і специфічним лабораторним маркером пошкоджень міокарду.
Пошкодження серцевого м'яза відбуваються під впливом різних факторів (від травм і інфекцій до зневоднення і впливу хімічних речовин), але основною причиною є інфаркт міокарду і атеросклероз коронарних судин серця.
Аналіз на МВ-фракцію креатинфосфокінази застосовується при гострому інфаркті міокарду, в разі якого, концентрація КФК-МВ починає зростати протягом 4-8 годин, досягаючи максимуму через 1-2 доби. На третю добу рівень КФК-МВ повертається до норми.
Завдяки цьому аналіз на МВ-фракцію креатинкінази незамінний при діагностиці рецидивів інфаркту - інші показники (тропонін I, ЛДГ) нормалізуються через, приблизно, 7 діб. Внаслідок цього, вони не репрезентативні в разі рецидиву. Чим ширший інфаркт - тим активніша креатинфосфокіназа МВ, а тому аналіз може бути використаний в прогнозуванні подальшого стану пацієнта.
Зростання рівня КФК-МВ можливу, якщо у випадку міокардиту залучені в процес великі ділянки міокарду. В такому випадку підвищений рівень креатинфосфокінази-МВ не спадає протягом трьох діб, а залишається підвищеним тривалий час.
При ішемічній хворобі серця, яка не розвинулася в інфаркт, серцевій недостатності, кардіоміопатії, порушеннях серцевого ритму активність креатинфосфокінази МВ, як правило, не змінюється. Невелика кількість КФК-МИ знаходиться в м'язах, тому значна їх травма або високі фізичні навантаження здатні також викликати незначне зростання активності МВ-фракції креатинфосфокінази.
Покази до призначення
Аналіз зазвичай призначається кардіологом, можливе призначення хірургом, терапевтом або анестезіологом-реаніматологом. Показом зазвичай є:
- прояви гострого коронарного синдрому;
- симптоми міокардиту;
- контроль стану пацієнта в ранньому постінфарктному періоді;
- оцінка ступеня пошкоджень міокарда і подальший прогноз перебігу хвороби.
Значення результатів
Референтні значення аналізу (норма для більшості здорових людей) знаходяться в межах від 0 до 25 одиниць на літр (Од/л, U/l). Занадто низький рівень серцевої фракції креатинфосфокінази не має клінічного значення, а ось перевищення норми може бути ознако інфаркту міокарду і міокардиту.
Також зростання рівня ферменту можливе при тупих травмах грудної клітини і значних травмах м'язів, великих фізичних навантаженнях, системних ураженнях сполучної тканини, нирковій недостатності, гіпотиреозі та ін.
Підготовка до дослідження: аналіз здається строго натщесерце, за півгодини до забору крові потрібно уникати стресів, фізичних навантажень і куріння.
Матеріал для дослідження: кров з вени.
Метод дослідження: біохімічний.
Термін проведення: 1 робочий день.