Квантіфероновий тест (діагностика латентного туберкульозу)
Опис аналізу:
Квантифероновий тест – лабораторний аналіз для діагностики туберкульозу у латентній (прихованій) формі, а також позалегеневої локалізації. При активній формі туберкульозної інфекції тест також є інформативним. Відстеження пацієнтів з туберкульозом дуже важливе, адже з 1995 року в Україні триває безперервна епідемія цієї хвороби.
Квантифероновий тест розроблений для усунення недоліків, властивих найвідомішому способу діагностики туберкульозу – реакції Манту (туберкулінова проба). Так, для складання тесту достатньо відвідати лабораторію один раз (проба Манту вимагає повторного візиту до лікаря для оцінки реакції). На його результати не впливає щепленням БЦЖ (туберкулінова проба може давати хибно позитивні результати) або перенесені раніше мікобактеріальні інфекції (наприклад, лепра).
При аналізі не виділяють збудника, що викликає розвиток хвороби, а вимірюють рівень інтерферону-гамма в крові. Цю речовину виробляють спеціалізовані клітини імунної системи людини – Т-лімфоцити у присутності мікобактерій туберкульозу. Таким чином, результати квантиферонового тесту залежать від імунного статусу людини.
Покази до призначення
Квантифероновий тест може бути призначений сімейним лікарем, терапевтом, також дослідження призначається фтизіатром – фахівцем, який займається діагностикою та лікуванням туберкульозу, з метою:
- ранньої діагностики латентного туберкульозу;
- діагностики позалегеневого туберкульозу;
- підтвердження результатів туберкулінової проби (реакції Манту);
- при симптомах активного туберкульозу (кровохаркання, втрата ваги, характерні для хвороби зміни на рентгені);
- скринінгове обстеження категорій людей з високим ризиком зараження (пацієнти з ослабленою імунною системою, медпрацівники та люди, що контактують з хворим на туберкульоз);
- діагностики туберкульозу в осіб, які мають протипоказання до проведення туберкулінової проби (квантифероновий тест протипоказань не має).
Значення результатів
Для проведення аналізу кров пацієнта набирається в чотири вакуумні пробірки. Перша грає роль контрольного зразка (нульовий контроль). У другу та третю додають антигени – спеціальні речовини, що провокують вироблення інтерферону-гамма. Четверта пробірка (мітогенконтроль) дозволяє оцінити чи достатньою мірою працює імунна система людини. З її допомогою уникають хибно негативних результатів.
Рівень інтерферону-гамма вимірюється в усіх 4 пробірках, а одиницею виміру є міжнародні одиниці на мілілітр (МЕ/мл, IU/ml).
Негативний результат, за якого пацієнт визнається здоровим, можливий за таких значень:
- пробірка нульового контролю – менше 8 МО/мл;
- пробірка з ТВ1-антигеном (CD 4+) – менше 0,35 МО/мл;
- пробірка з ТВ2-антигеном (CD 8+) – менше 0,35 МО/мл;
- мітогенконтроль – понад 0,5 МО/мл.
Вихід за межі даних значень свідчить про наявність прихованого чи активного туберкульозу.
Підготовка до обстеження
На здачу аналізу пацієнт повинен прийти натще – з останнього прийому їжі має пройти не менше 8 годин. У цей період дозволяється пити тільки чисту воду.
Матеріал для дослідження: кров із вени.
Метод дослідження: ІФА (імуноферментний аналіз).
Термін проведення: 5 робочих днів.