Лактат

Код: 1063

Час виконання: 1 раб.дн.

Ціна у Київ

270,00 грн

Опис аналізу:

 

 

Лактат - продукт обміну речовин в клітинах людського організму. Він утворюється в процесі вироблення енергії клітинами, його надлишок виводиться в кров, а утилізація відбувається в печінці. Виробництво енергії в клітині може відбуватися аеробно (з використанням кисню) або ж анаеробно (коли кисню клітині не вистачає). Саме в другому випадку в клітині активно накопичуються лактати.

 

У низьких концентраціях лактати завжди виявляються в крові, яка транспортує їх від тканин і органів до печінки для утилізації. Якщо лактату виробляється більше, ніж печінка здатна вивести з організму, розвивається лактацидоз - надмірне накопичення лактатів в організмі.

Лактацидоз може бути двох типів:

  • лактацидоз-А - причина в погіршеному надходженні кисню до тканин;
  • лактацидоз-Б - спровокований підвищеним споживанням кисню клітинами

Лактацидоз-А може розвинутися за важких хвороб дихальної системи (наприклад, набряк легень), анеміях, застійній серцевій недостатності, інфаркту, сильної крововтрати або сепсису. Більш рідкісний лактацидоз-Б розвивається за цукрового діабету, лейкемії, хвороб печінки і нирок, фізичних перевантажень, яким піддається організм.

Покази до призначення

Аналіз на лактати може застосовуватися широким колом фахівців: терапевтами, ендокринологами, кардіологами, реаніматологами, хірургами та ін. Дослідження може призначатися пацієнтам з цукровим діабетом, інфарктом, серцевою, печінковою або нирковою недостатністю, ознаками сепсису або шокового стану.

Також аналіз може бути призначений:

  • за блідості, прискореного дихання, задишки, слабкості і інших ознак недостатнього постачання тканин киснем;
  • у випадках втрати свідомості, гарячкового стану, сильного головного болю і появи менінгеальних ознак.

Значення результатів

Аналіз на лактати, сам собою, не вказує прямо на конкретні діагнози - він лише допомагає оцінити стан пацієнтів з певними захворюваннями або відшукати можливу причину наявних симптомів.
Нормальним є вміст лактатів в межах 0,5-2,2 ммоль/л. Більш високі показники свідчать про розвиток лактацидозу, причиною якого може бути одне з перерахованих вище захворювань. Чим вище рівень лактатів, тим важче (в більшості випадків) протікає хвороба.
Підвищення концентрації лактатів за шоку, крововтрати, інфаркту, хвороб легень або анемії вказує на гіпоксію - недостатність кисню в тканинах. Сильне зростання рівня лактатів в лікворі за симптомів менінгіту вказує на його бактеріальну природу.
Прийом деяких ліків або отруєння деякими токсинам також зможе підвищити рівень лактатів в крові.

Підготовка до обстеження
Аналіз здається натщесерце - останній прийом їжі повинен бути за 12 годин до здачі крові. За півгодини до взяття зразка протипоказані стреси та фізична активність.

Матеріал для дослідження: кров з вени.

Метод дослідження: кінетичний колориметричний метод.

Термін проведення: 1 робочий день.