Макропролактин

Код: 3715

Час виконання: 3 раб.дн.

Ціна у Київ

500,00 грн

Опис аналізу:

Макропролактин – лабораторний тест, що застосовується для діагностики макропролактинемії, однієї з форм гіперпролактинемії (підвищеного рівня пролактину в крові), для якої характерний безсимптомний або слабко виражений перебіг.

Пролактин є гормоном, який забезпечує процес лактації - вироблення молока для грудного вигодовування. Період годування груддю і попередня вагітність – єдино можливі стани організму, коли стійко підвищена концентрація пролактину є нормою. Зростання рівня гормону в інших випадках викликає розвиток гіперпролактинемії.

У жінок цей стан може проявлятися спонтанним виділенням молока (галактореєю), і відсутністю менструацій, можливі порушення зору та головний біль. У чоловіків надлишок пролактину може спричинити розвиток гінекомастії (збільшення грудей), ослаблення ерекції та статевого потягу. У представників обох статей можуть бути проблеми із зачаттям дітей (безпліддя).

Але в деяких випадках гіперпролактинемія може перебігати зі стертою симптоматикою або без неї. Виразність проявів залежить від того, наскільки сильно підвищено рівень пролактину, а також від того, у якій формі гормон присутній у крові.

Макропролактин – це одна з трьох форм, у яких пролактин циркулює у нашому організмі, і для якої характерна слабка біологічна активність. Тому якщо концентрація пролактину зростає за рахунок зростання рівня макропролактину (такий стан називається макропролактинемія), то гіперпролактинемія супроводжується стертими симптомами або взагалі перебігає непоміченою.

Покази до призначення

Аналіз найчастіше призначають ендокринологи та гінекологи, але також може призначити уролог або сімейний лікар. Дослідження показано за наявності наступних скарг:

  • відсутність місячних (аменорея) чи дуже великий інтервал між ними (олігоменорея);
  • спонтанне виділення молока без очевидних причин (галакторея);
  • зниження статевого потягу та безпліддя (як у жінок, так і у чоловіків);
  • збільшення розмірів грудей у ​​чоловіків (гінекомастія);
  • за безсимптомної гіперпролактинемії (у пацієнта немає скарг, хоча результати лабораторної діагностики вказують на перевищення нормальних концентрацій пролактину в крові).

Значення результатів

Кількість макропролактину вимірюється у відсотках від загальної кількості пролактину у крові. Нормальним значенням є показники до 40% макропролактину. Якщо макропролактин становить більше 60% від загального пролактину в крові, то у пацієнта макропролактинемія. Проміжні значення від 40% до 60% (так звана «сіра зона») не дозволяють поставити діагноз з упевненістю.

Рівень макропролактину підвищується при вагітності, лактації, статевому акті, стресі, інтенсивних фізичних навантаженнях.

Як правильно підготуватися до дослідження?

  • Не вживати їжу протягом 12 годин до дослідження.
  • Припинити прийом естрогену, андрогену за 2 доби до дослідження.
  • Повністю виключити прийом лікарських засобів протягом доби перед аналізом (за погодженням з лікарем).
  • Виключити фізичну та емоційну перенапругу протягом 24 годин до дослідження.
  • Не курити протягом 3 годин перед здаванням крові.

Матеріал для дослідження: венозна кров

Метод дослідження: електрохемілюмінесцентний аналіз, ПЕГ-преципітація імунних комплексів.

Термін проведення: 3 робочі дні.