Метанефрини загальні (у добовій сечі)

Код: 4110

Час виконання: 5 роб.дн.

Ціна у Київ

600,00 грн

Опис аналізу:

Метанефрини загальні (у добовій сечі) – лабораторний аналіз, що дозволяє запідозрити у пацієнта наявність пухлини надниркових залоз (феохромоцитоми).

Надниркові залози - це маленькі органи на верхівках нирок, які забезпечують вироблення певних гормонів. Дані гормони потрапляють у кров при перенапрузі та стресових станах організму. Одним з них є адреналін, що прискорює серцебиття, що підвищує тиск та прискорює обмін речовин. Викид адреналіну дозволяє організму миттєво мобілізуватись для усунення раптової загрози.

Розвиток пухлини – а саме феохромоцитоми, посилює вироблення адреналіну, тому вимірювання його рівня дозволяє оцінити ризик розвитку пухлини. Проблема в тому, що руйнування адреналіну відбувається за лічені хвилини з моменту його вивільнення – він розпадається на ванілілмигдальну кислоту та метанефрін, які виводяться із сечею.

Вимірювання рівня метанефрину – це чутливіший лабораторний маркер феохромоцитоми, ніж вимір рівня адреналіну. Його незначні концентрації присутні у сечі постійно, сильно збільшуючись у пацієнтів із пухлиною надниркових залоз.

Своєчасна діагностика феохромоцитоми важлива, тому що пухлина, хоч і не є злоякісною, постійно зростає, нарощуючи рівні адреналіну. За відсутності лікування збільшується ризик інфаркту міокарда, інсульту та хвороб нирок. Феохромоцитома, хоч і зустрічається рідко, проте успішно піддається медикаментозному та хірургічному лікуванню.

Покази до призначення

Найчастіше аналіз призначають ендокринологи, але запідозрити феохромоцитому може кардіолог, сімейний лікар або терапевт. Ознаками захворювання можуть бути:

 • стійке підвищення артеріального тиску, яке не піддається звичайному лікуванню;
 • періодичні випадки різкого підйому тиску;
 • прискорений пульс;
 • головний біль;
 • підвищена пітливість;
 • нудота;
 • поколювання у кінцівках;
 • відчуття тривожності.

Приводом для обстеження може бути виявлення пухлини надниркових залоз у ході УЗД або МРТ-сканування. За наявності феохромоцитоми у близьких родичів пацієнту також бажано пройти обстеження, щоб виключити ризик захворювання. Також аналіз використовується з метою оцінки ефективності проведеного лікування.

Значення результатів

Концентрація метанефринів в добовій сечі вимірюється в мікрограмах на добу (мкг/24 год.), а нормальним є виділення менше 350 мкг/24 год. метанефринів. Перевищення цього показника може бути ознакою розвитку феохромоцитоми. Результати більше 350 мкг/24 год. можуть бути ознакою  наявності нейробластоми, парагангліоми або сепсису.

Остаточний діагноз ставить лікар з урахуванням виразності симптомів та результатів інших обстежень. Одного лише підвищення рівня метанефринів недостатньо для того, щоб з упевненістю припустити феохромоцитому.

Підготовка до обстеження

За дві доби до збору добової сечі слід виключити всі фактори, здатні підвищити рівень метанефринів:

 • заняття спортом та фізичну працю;
 • вживання чаю, кави, какао, алкогольних напоїв, пива;
 • вживання сиру, бананів та авокадо.

За 4 дні, за погодженням з лікарем, який призначив аналіз, слід скасувати прийом препаратів, які можуть збільшити рівень метанефринів. Це можуть бути антибіотики тетрациклінового ряду, транквілізатори та адреноблокатори. Підвищити показники може також прийом інсуліну, парацетамолу, сечогінних засобів, антидепресантів, еуфіліну, судинозвужуючих крапель та спреїв. Припинення прийому ліків можливе лише за згодою лікаря, тому що прийом деяких із них (наприклад, інсуліну) може бути життєво необхідним.

Матеріал для дослідження: добова сеча.

Метод дослідження: ІФА (імуноферментний аналіз).

Термін проведення: 5 робочих днів.