Загальний аналіз ліквору
Опис аналізу:
Загальний аналіз ліквору (спинномозкової рідини) - лабораторне дослідження, що застосовується для діагностики захворювань центральної нервової системи. Ліквор (цереброспінальна або спинномозкова рідина) заповнює спинномозковий канал і шлуночки головного мозку, а також омиває підпавутинний (субарахноїдальний) простір.
Ця безбарвна і прозора рідина виконує важливі функції підтримки внутрішньочерепного тиску, захисту мозку від механічних пошкоджень і забезпечення його обмінних процесів.
Склад ліквору в нормі досить стабільний, для нього характерна невисока концентрація білку, досить високий рівень солей, глюкози і води. Захворювання центральної нервової системи можуть змінювати склад і характеристики спинномозкової рідини, тому її загальний аналіз допомагає лікареві поставити максимально точний діагноз.
Зразок відбирається методом люмбальної пункції або поперекового проколу. Для цього пацієнта вкладають набік в позу ембріона, знеболюють зону взяття ліквору, а потім вводять порожнисту голку між хребцями. Після проникнення голки в спинномозковий канал, ліквор стікає в стерильні пробірки. Для лабораторного дослідження у дорослих набирають не більше 8-10 мл, а у дітей - 5-6 мл рідини.
Покази до призначення
Найчастіше аналіз призначається неврологами і нейрохірургами, але його результати можуть знадобитися і іншим фахівцям, наприклад, інфекціоністу. Показом може бути:
- наявність менінгеальних ознак;
- гострий головний біль, який може супроводжуватися лихоманкою;
- блювота і нудота;
- прогресуюча гостра неврологічна симптоматика;
- судоми, гострі порушення поведінки або рівня свідомості та ін.
- прозорим - помутніння говорить про наявність мікроорганізмів, клітин і їх фрагментів або підвищеної концентрації білка;
- безбарвним - поява відтінків жовтого, червоного або зеленого свідчить про патологію;
- з рН в межах 7,3 - 7,5;
- щільністю 1006 - 1007 г на літр - більша щільність може бути наслідком менінгіту.
Ці симптоми можуть бути проявом запального процесу (менінгіту, енцефаліту, арахноїдиту) або порушень кровообігу в головному мозку. Також вони можуть виникати внаслідок травм або розвитку пухлин головного мозку.
Значення результатів
Під час загального аналізу ліквору перевіряють його питому вагу, колір, прозорість, рН, концентрацію білків, глюкози і хлоридів. Також спинномозкову рідину перевіряють на предмет наявності лейкоцитів і еритроцитів.
У нормі ліквор повинен бути:
- прозорим - помутніння говорить про наявність мікроорганізмів, клітин і їх фрагментів або підвищеної концентрації білка;
- безбарвним - поява відтінків жовтого, червоного або зеленого свідчить про патологію;
- з рН в межах 7,3 - 7,5;
- щільністю 1006 - 1007 г на літр - більша щільність може бути наслідком менінгіту.
Концентрація білку в лікворі - це найчутливіший маркер уражень центральної нервової системи. Його зростання може викликати багато причин: від черепно-мозкових травм і менінгіту, до пухлин, саркоїдозу, тромбозів тощо. Нормальна концентрація знаходиться в межах 0,12 - 0,33 г на літр.
Рівень глюкози, який в нормі становить 2,0 - 4,18 ммоль/л, може змінюватися в бік підвищення (за вірусних менінгітів, енцефалітів, пухлин головного мозку і ішемічних порушень) або зниження (бактеріальні або грибкові менінгіти, пухлини оболонок головного мозку) .
Зміна концентрації хлоридів (норма знаходиться в межах 118-132 ммоль/л) в бік зниження спостерігається за менінгіту, нейросифілісу, пухлин та ін. За субарахноїдальної кровотечі в першу добу спостерігається незначне зростання концентрації хлоридів, яке потім змінюється зниженням.
Допустимим є виявлення поодиноких лейкоцитів (білих кров'яних тілець) в лікворі – 1-8 клітин на 1 мікролітр спинномозкової рідини. Зростання рівня лейкоцитів вище цих значень називається плеоцитозом і характерний для запальних процесів в оболонках головного мозку.
Еритроцити в нормальній спинномозковій рідині відсутні. Їх поява можлива за крововиливів у головному мозку і черепно-мозкових травм.
Підготовка до обстеження: особливої підготовки до люмбальної пункції не потрібно.
Матеріал для дослідження: спинномозкова рідина (ліквор).
Метод дослідження: загальноклінічний.
Термін проведення: 1 робочий день.