Простато-специфічний антиген загальний (PSA)

Код: 4513

Час виконання: 1 роб.дн.

Ціна у Київ

240,00 грн

Опис аналізу:

Простатоспецифічний антиген, загальний (PSA) – це аналіз крові, який можуть призначати чоловікам за підозри на простатит, аденому передміхурової залози або рак простати. Також його можуть проводити для контролю вже діагностованого захворювання та оцінки ефективності лікування.

Простатоспецифічний антиген виробляється клітинами передміхурової залози (простати). У крові він може перебувати у двох формах (вільній та зв'язаній з іншими біохімічними речовинами), але у визначенні загального PSA враховують обидві.

Рівень простатоспецифічного антигену наростає з віком: у молодих чоловіків він досить низький, але приблизно після 50 років його концентрація у крові збільшується через зміну структури передміхурової залози.

Крім вікових кореляцій, підвищення рівня простатоспецифічного антигену може бути ознакою розвитку захворювання. Концентрація ПСА в крові може підвищуватися за простатиту, аденоми передміхурової залози, інфекцій та онкологічних захворювань сечостатевої системи.

Аналіз має велике значення у ранній діагностиці раку простати, тому що рівень PSA у крові підвищується, як правило, задовго до появи перших симптомів. Тест дозволяє виявити злоякісний процес та оцінити його агресивність вже на 1-2 стадії хвороби. Відмова більшості чоловіків від регулярних профоглядів та діагностики призводить до того, що у 70% пацієнтів рак простати діагностують на 3 або 4 стадії, коли ефективність лікування різко знижується.

Враховуючи той факт, що ризик розвитку раку у вікових пацієнтів збільшується, чоловікам старше 40 років радять робити аналіз щороку.

Покази до призначення

Тест на загальний простатоспецифічний антиген може призначити уролог, андролог, онколог чи сімейний лікар. Хвороби передміхурової залози, які призводять до підвищення PSA в крові, можуть супроводжуватися такими симптомами:

  • часті позиви до сечовипускання;
  • зміна характеру сечовипускання;
  • нетримання сечі;
  • порушення потенції;
  • передчасна еякуляція та ін.

Також аналіз можуть призначити для уточнення діагнозу – рівень ПСА у крові та динаміка його наростання відрізняються за різних захворювань.

Значення результатів

Рівень загального ПСА у крові визначають у нанограмах на мілілітр (нг/мл, ng/ml), а допустима концентрація залежить від віку пацієнта:

  • до 50 років – менше 2,2 ng/ml;
  • від 50 до 60 років – менше 4,0 ng/ml;
  • від 60 до 70 років – менше 7,0 ng/ml;
  • після 70 років – менше 10,0 ng/ml.

Важливо розуміти, що відповідність ПСА нормі не гарантує відсутності будь-яких захворювань простати. Крім того, результат може бути хибно позитивним через нещодавно проведений масаж простати, їзду на велосипеді, еякуляцію і т.д. Тому інтерпретувати результати самостійно не можна – це повинен робити лікар, який враховує симптоми та індивідуальні особливості пацієнта. Для точної діагностики можуть знадобитися додаткові обстеження.

Зниження рівня простатоспецифічного антигену у пацієнтів на курсі лікування може говорити про ефективність терапії.

Підготовка до обстеження

За добу до здачі аналізу слід утриматися від сексу, мастурбації та їзди на велосипеді, небажаний також масаж простати.

Матеріал для дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: хемілюмінесцентний імуноферментний аналіз (ІХЛА).

Термін виконання: 1 робочий