Трийодтиронін вільний (FT3)
Опис аналізу:
Трийодтиронін вільний (FT3, вільний Т3) - одна з фракцій циркулюючого в крові гормону трийодтироніну, що виробляється щитоподібною залозою. Цей гормон бере участь в регуляції роботи нервової, репродуктивної, дихальної, травної та серцево-судинної систем. З його допомогою контролюється швидкість росту тканин, інтенсивність обміну кальцію, ліпідів, білків і вуглеводів.
Виробляється Т3 щитоподібною залозою безпосередньо, а також в результаті розщеплення тироксину (Т4) в нирках і печінці. Здебільшого Т3 знаходиться у зв'язаному з білками крові стані, проте невелика його частина залишається в біологічно активному, вільному вигляді і називається вільним трийодтироніном.
Саме вільний Т3 стимулює білковий синтез, катаболізм, ліполіз, ріст кісток, вироблення вітаміну А і статевих гормонів. Вільний трийодтиронін підсилює дію гормону росту й інсуліну, збільшує моторну активність кишечника, регулює швидкість споживання кисню тканинами. Крім того, він необхідний при формуванні нервової системи у дітей.
Покази до обстеження на вільний Т3
Зазвичай обстеження призначається ендокринологом, також може призначатися терапевтом при підозрі на проблеми зі щитоподібною залозою.
Показом до призначення в ендокринології може бути:
- тиреоїдит;
- гіпотиреоз;
- йод-дефіцит;
- ендемічний зоб;
- токсичний зоб;
- тиреотоксикоз;
- синдром Пендреда;
- Т3-тиреотоксикоз;
- рак щитоподібної залози;
- синдром резистентності до тиреоїдних гормонів;
- післяпологова дисфункція щитоподібної залози;
- тиреотоксична аденома.
Терапевтом обстеження може призначатися при фіксації симптомів гіпо- або гіпертиреозу:
- безпричинній зміні ваги;
- млявості, стомлюваності;
- дратівливості;
- екзофтальмі тощо.
Норма Т3 в крові
Рівень вільного трийодтироніну в крові вимірюється в пікомоль на літр (пмоль/л або pmol/l), а нормою вважаються значення в межах 4-8,3 пмоль/л.
Якщо рівень FT3 вище 8,3 пмоль/л, можливо у пацієнта тиреоїдит, Т3-тиреотоксикоз, ендемічний зоб, синдром Пендреда або рак щитоподібної залози. Зростання рівня гормону можливе також при йод-дефіциті або в процесі лікування препаратами радіоактивного йоду. Також його підвищення може спостерігатися при важких станах, не пов'язаних зі щитовидною залозою: гемодіалізі, хронічних хворобах печінки і нефротичному синдромі.
Прийом естрогенів, комбінованих оральних контрацептивів, тироксину, аміодарону і вальпроєвої кислоти також може підняти концентрацію вільного Т3.
Зниження рівня FT3 нижче 4 пмоль/л можливо при гіпотиреозі, тиреоїдиті, а також в процесі реабілітації після операцій або одужання після важких хвороб. Знижений вільний трийодтиронін спостерігається у жінок, що вдаються до важких фізичних навантажень, і при дієті з низьким вмістом білку незалежно від статі.
Під впливом андрогенів, анаболічних стероїдів, карбамазепіну, фуросеміду, саліцилатів, антитиреоїдних препаратів та препаратів літію можливе зниження концентрації вільного трийодтироніну в крові.
Підготовка до обстеження
За місяць до аналізу необхідно припинити прийом гормонів щитовидної залози, за кілька днів - препаратів йоду, за добу - уникати стресів і фізичних навантажень. Точний період припинення прийому лікарських засобів узгоджується з лікарем.
Кров для аналізу забирається натщесерце, до проведення інших обстежень (наприклад, біопсії) щитовидної залози.
Матеріал для дослідження: венозна кров.
Метод дослідження: імунохемілюмінесцентний аналіз.
Час проведення: 1 робочий день.