Вірус кліщового енцефаліту, антитіла IgМ

Код: 3402

Час виконання: 3 роб.дн.

Ціна у Київ

360,00 грн

Опис аналізу:

Вірус кліщового енцефаліту (антитіла IgM) - аналіз, що дозволяє виявити в крові антитіла класу М, які вказують на зараження пацієнта кліщовим енцефалітом. Для цієї хвороби характерна яскраво виражена сезонність: пік захворюваності припадає на весняно-літній період - час максимальної активності іксодових кліщів, що переносять вірус. Крім кліщів, переносниками захворювання можуть бути птахи, гризуни і хижі тварини.

Вірус кліщового енцефаліту вражає в основному центральну нервову систему. Інкубаційний період триває від 3 до 7 днів, після чого з'являються симптоми, але в деяких випадках можливе латентне вірусоносійство. Симптоматика хвороби широка і залежить від форми, в якій протікає захворювання. При лихоманковій формі кліщового енцефаліту у пацієнтів протягом 3-5 днів спостерігається висока температура, головний біль, слабкість і нудота. У цієї форми хвороби найсприятливіший перебіг, внаслідок якого одужання настає максимально швидко.

При менінгеальній формі, найпоширенішій і важчій, у пацієнтів на тлі високої температури спостерігаються сильні головні болі (посилюються при найменших рухах голови), запаморочення, нудота, блювота, світлобоязнь і біль в очах. Людина перебуває в млявому і загальмованому стані. Гарячковий стан триває від одного до двох тижнів. При менінгоенцефалітичній формі приєднуються марення, галюцинації, втрата орієнтації в просторі і в часі, слабкість м'язів (обличчя, язика, кінцівок), порушення мови, зору, слуху і дихання, можливий розвиток епілептичних припадків.

Поліомієлітична форма кліщового енцефаліту починається з відчуття слабкості і стомлюваності, які тривають кілька днів і змінюються лихоманкою. Також можлива поява слабкості в кінцівках, посмикування їх м'язів, відчуття оніміння. На тлі підвищеної температури може спостерігатися слабкість шийно-плечових м'язів (пацієнт не може тримати голову - вона завалюється вперед або назад). Через два-три тижні можлива атрофія уражених м'язів.

При полірадикулоневритичній формі хвороби пацієнти скаржаться на болі в кінцівках, поколювання, відчуття «бігаючих мурашок». Можливі порушення чутливості рук або стоп, що поширюються на всю кінцівку. Важке ускладнення цієї форми хвороби - параліч Ландрі, при якому параліч піднімається від ніг, до м'язів тулуба, рук і шиї.

Лікування кліщового енцефаліту зводиться до полегшення симптомів. Специфічна терапія для знищення вірусу не розроблена, але в якості екстреної профілактики успішно застосовуються ін'єкції гама-глобулінів.

У відповідь на зараження організм виробляє антитіла, в першу чергу - імуноглобуліни М (IgM). Вони починають визначатися в крові при перших симптомах, концентрація їх наростає протягом 3,5-4,5 тижнів, після чого їх кількість йде на спад.

Покази до призначення дослідження

Аналіз призначається неврологами або інфекціоністами в наступних випадках:

  • підозра на кліщовий енцефаліт;
  • диференціальна діагностика уражень центральної нервової системи.

Значення результатів

«Негативно» - антитіл IgM не виявлено, що можливо в трьох випадках:

  • пацієнт здоровий;
  • з моменту зараження пройшло занадто мало часу для вироблення антитіл;
  • слабка імунна відповідь через порушення імунної системи.

«Позитивно» - антитіла IgM до вірусу виявлені, у пацієнта гострий кліщовий енцефаліт.

Підготовка до обстеження: не потрібна.

Матеріал дослідження: венозна кров.

Метод дослідження: ІФА.

Терміни проведення: 3 робочих дні.