Глікозильований гемоглобін і діабет – прямий зв’язок. Де здати аналізи?

7 вер. 2020 р.

Глікозильований гемоглобін і діабет – прямий зв’язок. Де здати аналізи?

Аналіз крові на глікований (глікозильований) гемоглобін дозволяє не тільки оцінювати, наскільки добре контролює рівень цукру людина, яка хворіє на діабет. Також за допомогою цього дослідження можна виявити діабет на ранніх стадіях, або навіть вчасно запобігти захворюванню, якщо до нього є схильність. Де здати аналіз на глікозильований гемоглобін – читайте в нашому матеріалі.

Глікований (глікозильований) гемоглобін в крові людини відповідає рівню цукру за певний період. По суті цей вид гемоглобіну являє собою комплекс з двох складових:

  • глобіну;
  • глюкози.

У крові людини, хворої на цукровий діабет, ці дві речовини незворотно з’єднуються в єдине – глікірованний гемоглобін. Тому дослідження крові на цей показник дозволяє виявити діабет на ранніх стадіях, а також встановити, чи є у людини схильність до діабету.

Саме своєчасне виявлення діабету та початок адекватного лікування – найважливіші умови для поліпшення стану пацієнта і подовження його життя і працездатності на довгий час.

Як часто потрібно здавати аналіз?

Частота дослідження крові на глікозильований гемоглобін (HbA1c) залежить від того, чи хвора людина на цукровий діабет.

Чим більше в крові циркулює глюкози, тим вище буде показник HbA1c. Якщо у пацієнта вже офіційно підтверджено цукровий діабет, то здавати аналіз потрібно в залежності від додаткових індивідуальних чинників:

  • якщо показник HbA1c складає не більше 7%, це означає, що діабет правильно контролюється і здавати аналіз можна кожні 6 місяців;
  • якщо людина хворіє недавно та/або були змінені методи лікування, то здавати аналіз необхідно кожні 3 місяці.

Якщо ж показник HbA1c складає менше 6%, це означає, що діабету у пацієнта немає. Однак навіть здорова людина повинна здавати аналіз на глікозильований гемоглобін як мінімум щорічно, особливо якщо в її сімейному анамнезі (у родичів першої та другої лінії) є цукровий діабет.

При такому підході навіть мінімальні коливання рівня глікозильованого гемоглобіну стануть сигналом до початку лікування, що дозволить не «запустити» хворобу та продовжити вести повноцінне життя.

Де здати аналіз та як до нього підготуватися?

Здати кров на дослідження можна у всеукраїнській мережі лабораторій «МедЛаб».

Аналіз крові на глікозильований гемоглобін у «МедЛабі» виконується дуже швидко – протягом лише одного робочого дня.

Для дослідження здається кров з вени. За 2–3 години до здачі крові слід утриматися від приймання їжі, а за півгодини – постаратися уникати фізичного та/або емоційного перенапруження.

Пам’ятайте, що цукровий діабет – вкрай підступне захворювання, яке нерідко діагностується вже на пізніх етапах. Однак його виявлення на ранніх стадіях – запорука успішного лікування, збереження працездатності та можливості жити як здорова людина.