Лікування простатиту: з чого почати?

30 бер. 2021 р.

Лікування простатиту: з чого почати?

Ефективне лікування простатиту неможливо без точної діагностики, адже симптоми, схожі на простатит, можуть викликати і деякі інші захворювання передміхурової залози – аденома простати, везикуліт, фіброз, камені у простаті, туберкульоз простати, а іноді навіть саркома (рак простати). Які аналізи однозначно необхідні для визначення простатиту і супутніх «чоловічих хвороб» – читайте в нашій статті.

Отже, що таке простатит у чоловіків? Простатит – це запалення передміхурової залози (простати), яка розташована під сечовим міхуром. Від цієї маленької залози залежить здоров'я всієї сечостатевої системи. Якщо простата нездорова – порушується ерекція, сім'явипорскування, сечовипускання, страждає природний захист від інфекцій та інші найважливіші функції організму ..

За формою перебігу простатит поділяють на:

 • гострий, з раптовим початком та яскраво вираженими симптомами (зазвичай гострий простатит має бактеріальну природу);
 • хронічний, який триває довгі роки, то загострюючись, то «засинаючи». Найчастіше він є результатом не вилікуваного вчасно або просто недолікованого простатиту.

Іноді спровокувати простатит можуть і різні інші фактори на додаток до бактеріальної атаки. Наприклад, сидячий спосіб життя, переохолодження, часті запори, хронічні запалення (не тільки у нижній частині тулуба, але і набагато вище – ангіни, бронхіти тощо), ослаблення імунітету через стреси, недосипання, шкідливі звички та ін. також простатит може розвинутися на тлі ненормального сексуального ритму – як тривалого утримання, так і надто частих статевих контактів.

Простатит – симптоми

Зазвичай простатит заявляє про себе:

 • проблемами з ерекцією (у тому числі не тільки слабкою ерекцією при статевому акті, але і занадто тривалими нічними ерекціями);
 • передчасним сім'явипорскуванням при статевому акті;
 • неприємними відчуттями у промежині (біль, печіння);
 • болем при дефекації та/або сечовипусканні, частими позивами помочитися, затримкою сечі;
 • підвищеною втомлюваністю при звичайних фізичних навантаженнях;
 • проблемами психологічного характеру, які пов'язані з фізичним дискомфортом і сексуальними невдачами, та, на жаль, часто заважають чоловікові вчасно звернутися до лікаря.

ВАЖЛИВО! Як уже згадувалося вище, простатит, особливо на ранніх стадіях, може мати дуже нечіткі симптоми, під якими можуть ховатися інші хвороби, іноді набагато більш небезпечні для здоров'я та життя чоловіків. Тому при будь-яких ознаках дискомфорту потрібно якомога швидше здати аналізи і почати адекватне лікування простатиту та/або інших виявлених супутніх проблем.

Підступність простатиту полягає не тільки в тому, що він не тільки впливає на ослаблення потенції, але й може призвести до проблем з фертильністю, а іноді і до повного безпліддя. Чоловіче безпліддя часто приходить, коли інфекція, яка викликала простатит, поширюється не тільки на простату, а й на сім'явивідні канали та сім'яні пухирці – досить поширена картина серед пацієнтів з хронічним простатитом.

Серед інших серйозних ускладнень не вилікуваного вчасно простатиту, який перейшов у хронічну форму, необхідно згадати аденому простати (доброякісна пухлина, що має тенденцію переростати в злоякісну), абсцес простати, везикуліт (запалення сім'яних пухирців), кісти у передміхуровій залозі, а також невиліковні порушення сечовипускання.

Аналізи при простатиті

При несвоєчасній діагностиці та відсутності лікування простатит завдає серйозної шкоди здоров'ю чоловіків. Але терапія простатиту призначається лікарем тільки після ряду обстежень, які визначають «спусковий механізм» захворювання – в іншому випадку лікування буде дуже довгим, а його ефективність низькою. Обов’язкові обстеження:

 • мікроскопічне дослідження секрету передміхурової залози (код на сайті лабораторії МедЛаб – 2202). Аналіз секрету простати дозволяє виявити запалення, кровотечі, відхилення функції простати, застій секрету, наявність патогенних домішок та ін. Це дослідження призначається також під час і після лікування простатиту, щоб переконатися в ефективності призначеної терапії;
 • мазок на флору – мікроскопія урогенітального мазка чоловіки (код – 2205);
 • дослідження Андрофлор Скрін або розширений Андрофлор Скрін. Цими дослідженнями визначається біоценоз (сукупність наявних мікроорганізмів) чоловічого урогенітального тракту. Дослідження біоценозу виконується методом ПЛР і визначає якісно та кількісно склад мікрофлори (як корисні лактобактерії, так і патогенні мікроорганізми – уреаплазми, мікоплазми, кандиди, гарднерели, трихомонади, хламідії та багато інших);
 • аналіз на простатспецифічний антиген (ПСА) – загальний (код – 4513), вільний (код – 4514). Саме цим дослідженням визначається ризик розвитку злоякісного процесу (раку простати). Повну інформацію про ПСА також можна отримати, здавши пакетний аналіз «ПСА-коефіцієнт»;
 • аналізи сечі, загальний і бакпосев – це обов'язкові аналізи при простатиті та інших проблемах із передміхурової залозою. За їхніми результатами визначається кількість білка, лейкоцитів, еритроцитів, мікроорганізмів та інших елементів запалення. При деяких формах простатиту (наприклад, катаральній) один лише загальний аналіз сечі може бути неінформативним, тому бакпосев сечі буде обов'язковим. Він дозволяє визначити збудника інфекційного процесу, а також антибіотики, до яких даний збудник є чутливим. Це дозволяє призначити максимально ефективну антибіотикотерапію.

Крім того, при підозрі на простатит та інші захворювання передміхурової залози лікар може призначити і інші обстеження – аналіз на простатичну кислу фосфатазу, а також урофлоуметрію (вимір швидкості сечовипускання), ТРУЗІ (трансректальне ультразвукове дослідження) простати та ін.

ВАЖЛИВО! Простатит – найпоширеніша серед чоловіків хвороба. І хоча зазвичай вона вражає представників сильної статі, які досягли 30-40 років, не зайвим буде періодично перевіряти здоров'я простати і молодшим чоловікам.