Соматотропін – гормон росту і «гормон молодості». Чому він важливий і навіщо потрібні аналізи
30 бер. 2021 р.
Людський гіпофіз виробляє різні хімічні сполуки – гормони, що регулюють розвиток організму, обмін речовин і роботу залоз внутрішньої секреції. Один з таких гормонів – соматотропін (або соматропін, СТГ). Нормальний рівень цієї речовини є вкрай важливим для дітей і підлітків, а також для спортсменів і жінок – особливо тих, хто бажає довше зберегти молодість організму. Що це за гормон, яка його роль в організмі та де можна здати аналізи на нього – читайте в нашій статті.
Соматотропний гормон бере участь у безлічі органічних процесів – обміні речовин (білків, жирів, вуглеводів), регуляції водного балансу, а також він безпосередньо пов'язаний із ростом організму. Саме тому пік його концентрації в організмі припадає на дитячий вік, коли дитина інтенсивно росте. Якщо ж в організмі малюка недостатньо гормону росту – він буде відставати за цим параметром від своїх однолітків, а іноді дефіцит соматотропіну може навіть викликати проблеми у загальному розвитку.
ВАЖЛИВО! Надлишок гормону росту в організмі дитини теж може призводити до неприємностей – в даному випадку ріст організму відбуватиметься набагато інтенсивніше, ніж це необхідно за нормою. Людина з надлишком соматотропіну зазвичай продовжує зростати і після закінчення статевого дозрівання, що може привести до гігантизму і / або акромегалії - патологічних відхилень, значно погіршує якість життя.
Отже, максимально активно гормон росту виробляється в період від народження до кінця статевого дозрівання. Однак нормальний рівень соматотропіну є вкрай важливим і для дорослих людей, адже без нього неможливі нормальні процеси формування кісткової тканини, підтримка тонусу м'язів, правильний метаболізм.
Чому гормон росту також називають «гормоном молодості»
Згідно з результатами деяких досліджень, соматотропін здатний омолоджувати організм – як ззовні, так і зсередини. Перший експеримент, що стосувався цієї властивості гормону росту, був проведений ще в 80-х роках минулого століття імунологом Грегорі Фейхи. В результаті було встановлено, що соматропін може омолоджувати клітини організму, буквально «повертаючи час назад».
ВАЖЛИВО! Гормон росту має і негативний побічний ефект – він може сприяти розростанню вже наявних в організмі пухлин (як доброякісних, так і злоякісних). Тому, якщо аналіз на соматотропін показує його підвищений рівень – рекомендується пройти медичне обстеження на наявність пухлин.
Звідки отримувати соматотропин при його нестачі?
Рівень цього гормону коливається в залежності від часу доби. Найвища його концентрація в організмі – під час сну. А це означає, що для підтримки нормальної вироблення соматотропіну потрібно повноцінно висипатися, причому лягати спати слід не пізніше 22:00.
Також підвищують рівень соматотропіну помірні фізичні навантаження. А щоб вироблення гормону не «вщухло» довше, не можна відмовлятися від тваринного білка в їжі (м'ясо, риба). Справа в тому, що секреція соматотропіну посилюється «у відповідь» на присутність особливих амінокислот, які містяться у білку.
Порадившись з лікарем, також можна почати прийом соматотропіну у вигляді таблеток або ін'єкцій. Препарати на основі гормону росту продаються не тільки в аптеках, але й у магазинах для спортсменів.
Між іншим, посилити вироблення організмом гормону росту можна і за допомогою прийому деяких амінокислот, а саме – орнитину, аргініну, глутаміну та лізину. Приймати їх необхідно натщесерце, безпосередньо перед сном.
Де можна здати аналіз на гормон росту
Всі дорослі та маленькі пацієнти можуть пройти дослідження крові на вміст соматотропіну у відділеннях всеукраїнської мережі лабораторій «МедЛаб».
Показання до проведення цього аналізу включають до себе:
- у дітей – затримка або прискорення темпу зростання;
- у дорослих – м'язова слабкість;
- підозра на знижену активність гіпофіза;
- порушення росту волосся;
- остеопороз;
- порфірія;
- гіпоглікемія або схильність до неї;
- надмірне потовиділення;
- первинний гіпотиреоз та ін.
Щоб результати аналізу були максимально точними, дотримуйтеся наступних правил підготовки до його здачі:
- здавайте кров строго натщесерце. За 12 годин до аналізу їсти не можна взагалі (пити можна тільки чисту воду), а за 24 години необхідно виключити з меню жирну їжу;
- здавати аналіз рекомендується вранці;
- протягом 3 годин до аналізу потрібно утриматися від куріння.
- напередодні дня аналізу – утриматися від фізичних навантажень, а також уникати емоційного напруження;
- перед здачею аналізу дуже бажано провести хоча б півгодини у повному фізичному спокої.
ВАЖЛИВО! Протягом 24 годин до аналізу слід виключити прийом будь-яких лікарських препаратів, вітамінів і БАДів, а якщо це неможливо – обов'язково попередити лікаря.
Наприклад, глюкоза, глюкокортикоїди, прогестерон знижують рівень СТГ в крові, а леводопа, L-триптофан, діазепам, естрогени – підвищують. Зрозуміло, наведений список неповний – впливати на рівень СТГ можуть дуже багато препаратів і крім перерахованих.