Де зробити тест на коронавірус в Україні? Поточна ситуація по COVID-19

9 квіт. 2020 р.

Де зробити тест на коронавірус в Україні? Поточна ситуація по COVID-19

Вірус SARS-CoV-2, винуватець нинішньої пандемії, є одним з представників великого сімейства коронавірусів, яке було описано офіційною медициною ще в 1965 році. Поверхня кожного з більш ніж 40 відомих коронавірусів покрита «шпильками» з кулястими головками – візуально це нагадує корону, що і дало назву сімейства.

 

Спалах атипової пневмонії в 2002-2003 рр. був викликаний коронавірусом під назвою SARS (ТГРС – тяжкий гострий респіраторний синдром). Не менш відомий і вірус MERS – коронавірус близькосхідного респіраторного синдрому (БСРС).

 

Нинішню пандемію спровокував новий штам коронавірусу – SARS-CoV-2, здатний призвести до розвитку хвороби COVID-19. Ця назва розшифровується так:

 

 • CO – corona (корона);
 • VI – virus (вірус);
 • D – disease (захворювання);
 • 19 – рік виявлення хвороби, 2019.

 

У важких формах COVID-19 ускладнюється вірусною пневмонією, яка може вилитися у смертельно небезпечні стани: гострий респіраторний дистрес-синдром або важку дихальну недостатність.

Ситуація з коронавірусом в Україні

Станом на 3 квітня 2020 року кількість виявлених заражень в світі перевищило 1 мільйон, а в нашій країні – 1000 випадків. І хоча «китайська корона» далеко не завжди призводить до смерті, профілактичні заходи необхідні. Як мінімум, для того, щоб уникнути різкого повального зараження, яке може викликати колапс медичної системи.

 

Повноцінна профілактика в умовах пандемії – це не тільки зменшення соціальних контактів і посилене миття рук. Нова коронавірусна інфекція має високу контагіозність – простіше кажучи, вона дуже заразна. Тому також є необхідним раннє виявлення вірусоносіїв, що дозволило б переривати «ланцюжки» заражень на самому початку.

 

На державному рівні в Україні це питання досі не вирішене – планів по загальному тестування немає на порядку денному. Але можна подбати про своє здоров'я та здоров'я близьких, самостійно пройшовши в багатопрофільній лабораторії МедЛаб тест на коронавірус – експрес-тест або ПЛР-діагностику (чим вони відрізняються – далі в статті). Поряд з іншими заходами профілактики, це дозволить не допустити масштабної епідемії всередині країни.

Як розповсюджується коронавірус?

Шляхи передачі нового вірусу (в порядку зменшення ризику зараження):

 

 • повітряно-крапельний – через крапельки рідини при чханні, кашлі та навіть розмові;
 • контактно-побутовий – через дотик до заражених поверхонь;
 • фекально-оральний – при недотриманні правил гігієни після відвідування туалету.

 

Виживання вірусу поза людським організмом ще вивчається. Вже з'ясовано, що в залежності від умов навколишнього середовища вірус може залишатися активним від 3 годин до 3-4 днів.

 

Згідно з дослідженням BBC, найдовше SARS-CoV-2 зберігає життєздатність на пластику та нержавіючої сталі. Але не варто боятись посилок з Китаю! Доставка посилок займає набагато більше 3-4 діб – вірус гарантовано загине за цей час. До того ж далеко не факт, що він взагалі буде в посилці – епідеміологічна ситуація в Китаї вже розцінюється як достатньо безпечна.

Симптоми коронавірусної інфекції

Найбільш поширені прояви COVID-19:

 

 • підвищення температури, лихоманка;
 • сухий непродуктивний кашель;
 • задишка;
 • м'язовий біль;
 • біль при ковтанні.

 

У деяких пацієнтів розвивався кон'юнктивіт або симптоми ураження органів травлення: нудота, блювання, діарея. Приблизно у 30% погіршуються нюх і смак. Багато хто може бути безсимптомним носієм інфекції, але при цьому заражати інших людей.

 

80% пацієнтів, інфікованих новим вірусом, відзначають лише легкі симптоми захворювання, які проходять протягом 5-7 днів. У 15% випадків хвороба переходить у тяжкий ступінь – може знадобитися штучна вентиляція легенів. У 5% пацієнтів хвороба протікає дуже важко.

 

Важкий перебіг хвороби та підвищена смертність частіше відзначаються у людей старшого віку. Так, за даними Національного італійського інституту здоров'я (Istituto Superioredi Sanità), станом на 30 березня 2020 року, 39,7% померлих італійців відносилися до вікової групи 80-89 років. Ще 34,5% смертей зафіксовано в групі 70-79 років, 11,6% – 60-69 років, а 9,4% загиблих були старше 90 років.

 

Як повідомило агентство Bloomberg з посиланням на Національний інститут здоров'я Італії (Istituto Superiore di Sanità) – переважна більшість (до 99%) пацієнтів, що померли в Італії від пневмонії на тлі коронавірусної інфекції, мали тяжкі хронічні захворювання. У порядку підвищення смертності в зв'язку з коронавірусом, ці захворювання розташовані так:

 

 • гіпертонія (> 70%);
 • діабет (> 30%);
 • ішемічна хвороба серця (30%);
 • фібриляція передсердь / аритмія тяжкого ступеня (> 20%);
 • хронічна ниркова недостатність (20%);
 • онкологічні захворювання (19,5%);
 • хронічне обструктивне захворювання легень / ХОЗЛ (13,7%);
 • деменція (11,9%);
 • раніше перенесений інсульт (11,2%).

 

В цілому одним з перерахованих захворювань страждали 23% померлих італійців, 26% – двома, 48,6% – трьома і більше. Не мали хронічних хвороб лише 1,2% жертв коронавірусу в Італії.

 

У людей молодше 40 років і дітей хвороба часто протікає в легкій або середньотяжкій формі. Але на тлі підвищеного артеріального тиску, цукрового діабету, ожиріння та інших негативних факторів ризик летального наслідку зростає незалежно від віку.

Діагностика коронавірусу в Україні

Неможливо достовірно визначити за симптомами, що причина хвороби – саме коронавірус, особливо на ранніх етапах. У більшості пацієнтів COVID-19 протікає як звичайна застуда.

 

Щоб прояснити ситуацію з наявністю вірусу в організмі, необхідна лабораторна діагностика. На даний момент розроблені тести двох видів. Обидва ви можете пройти в Лабораторії МедЛаб:

 

 

Чим відрізняються ці методи тестування?

 

Експрес-тести спрямовані на пошук антитіл IgM та IgG, що виробляються організмом «у відповідь» на коронавірус. За їх відсутності або присутності можна зрозуміти, чи була людина інфікована SARS-CoV-2 і навіть приблизно визначити, коли це сталося. Метод дешевий і швидкий – в лабораторіях МедЛаб результат можна отримати протягом 1 робочого дня. Єдиний недолік експрес-тестів – точність нижче 100%.

 

Метод ПЛР в режимі реального часу виявляє сам вірус SARS-CoV-2 як такий. Метод відрізняється високою точністю, але займає більше часу – в мережі лабораторій МедЛаб ви отримаєте результат протягом двох робочих днів.

 

Який саме тест на коронавірус краще купити – вирішує сам пацієнт або його лікар.

Чим лікують коронавірус?

Фармакологічні компанії в усьому світі зосереджені на розробці нових препаратів і перевірці існуючих на можливу ефективність проти коронавірусу.

 

В якості «чарівної пігулки» розглядаються навіть протитуберкульозна вакцина БЦЖ і препарати для терапії ВІЛ-інфекції. Але засобу, що знищує вірус, поки що не знайдено. Тому лікування пацієнтів з коронавірусною інфекцією зводиться до симптоматичного лікування – тобто, до боротьби з симптомами, які проявляються.

 

Українське Міністерство охорони здоров'я вже затвердило деякі стандарти медичної допомоги при виявленні COVID-19.

 

Паралельно розробляються вакцини для попередження нових спалахів захворювання. Перші вакцини вже тестуються на ефективність та безпеку.

 

Але поки що єдині доступні нам способи боротьби з вірусом – дотримання правил особистої та респіраторної гігієни, зведення до мінімуму контактів з іншими людьми, дотримання правил карантину та проходження тестів на коронавірусну інфекцію.

 

Актуальні рекомендації та роз'яснення можна знайти в російськомовних матеріалах Всесвітньої Організації Охорони Здоров'я (ВООЗ):

Коли закінчиться пандемія коронавірусу?

На даний момент коронавірус SARS-CoV-2 все ще вивчається. Уточнюються тривалість інкубаційного періоду після зараження, вразливість вірусу та інші важливі чинники. Точно спрогнозувати закінчення пандемії COVID-19 поки що неможливо, але за оцінками експертів вона може тривати ще 1-2 роки.

 

Передбачається, що за цей час буде розроблена вакцина та налагоджений її масовий випуск. Також будуть вдосконалені та стандартизовані медичні протоколи лікування коронавірусної інфекції, а значна частина людства придбає імунітет до хвороби природним шляхом.