Кандидоз або «молочниця». Причини, симптоми, аналізи та лікування

2 лист. 2020 р.

Кандидоз або «молочниця». Причини, симптоми, аналізи та лікування

Кандидоз, званий в просторіччі молочницею, не з чуток знайомий кожній третій жінці в світі. Винуватцем цього стану виступають дріжджоподібні гриби роду Candida, які в нормі присутні в організмі в невеликих кількостях і називаються умовно-патогенною флорою. Але деякі фактори можуть активізувати зростання цієї флори, в зв'язку з чим і розвивається молочниця.

До характерних симптомів кандидозу у жінок в першу чергу відносяться:

 • дискомфорт в області статевих органів (свербіж, печіння, набряклість, почервоніння слизових оболонок);
 • білі або жовтуваті сирнисті виділення з кислуватим запахом (звідси й «народна» назва цього виду кандидозу – молочниця);
 • болісні відчуття під час або після статевого акту та/або сечовипускання.

Що ж стосується чоловіків, то у них генітальний кандидоз в більшості випадків перебігає безсимптомно. Однак іноді може спостерігатися і симптоматика у вигляді почервоніння та набряклості головки статевого члена, а також свербіння та печіння при сечовипусканні. Так чи інакше, проходити курс лікування від молочниці повинні обидва статевих партнера.

Відзначимо, що грибок Candida може вражати не тільки статеві органи. І у дорослих, і у маленьких пацієнтів нерідко діагностуються також і інші види кандидозу: порожнини рота, шкіри, слизових оболонок, органів травної і дихальної систем, ранових поверхонь. Нечасто, але все ж зустрічається і так званий кандидозний сепсис, при якому Candida вражає багато органів і системи одночасно – такий стан зазвичай розвивається на тлі серйозних збоїв імунітету, наприклад при ВІЛ.

Що може спровокувати молочницю?

Якщо говорити конкретно про вагінальний кандидоз у жінок, то викликаний він може бути:

 • прийомом антибіотиків, які поряд з патогенною мікрофлорою вбивають і корисну, що призводить до активізації грибка Candida;
 • тривалим прийомом гормональних контрацептивів;
 • стресами, які підкошують захисні сили організму, від чого теж може «розгулятися» дріжджова мікрофлора;
 • ІПСШ (інфекціями, що передаються статевим шляхом) – буває, що молочниця «маскує» більш серйозні статеві інфекції, наприклад хламідіоз або трихомоніаз. А іноді кандидоз може загострюватися просто через зміну статевого партнера;
 • змінами гормонального фону (вагітність, менопауза, інші гормональні «зрушення»);
 • раціоном харчування. Вживання великої кількості вуглеводів може викликати активацію зростання дріжджовий флори і розвиток кандидозу;
 • захворюваннями ендокринної системи – цукровий діабет, проблеми зі щитовидною залозою тощо;
 • недостатньою гігієною статевих органів.

Також кандидоз може бути спровокований різкою зміною клімату, особливо при переїзді з прохолодних регіонів у спекотні та вологі. Викликати молочницю може і несвоєчасна зміна мокрих плавок після купання у водоймі.

Діагностика та лікування молочниці

Щоб упевнитися в присутності грибка Candida в організмі, необхідно провести бакпосів на кандидоз. Таке дослідження виконується в лабораторії «МедЛаб» (код послуги – 5012), причому одночасно аналізом визначається і чутливість грибка до протигрибкових препаратів (антимікотиків). Це необхідно для того, щоб лікар зміг підібрати для вас найбільш ефективний препарат, здатний вирішити проблему повністю та допомогти уникнути рецидивів.

Особливо важливо визначити чутливість до препаратів, певних протигрибкових засобів. А таких засобів існує чимало – флуконазол, клотримазол, фентиконазол, сертаконазол, натамицин, леворин і багато інших. Завдання лікаря в даному випадку – вибрати таку терапію, яка не залишила б грибку «другого шансу». Саме тому в комплексне лікування молочниці включаються не тільки антимікотикі, але й засоби для загальної підтримки імунітету, стимулятори метаболізму, про- та пребіотики, вітаміни тощо. А також додаткові ліки, якщо поряд з кандидозом будуть виявлені ще які-небудь захворювання.

Не виключено, що крім безпосередньо бакпосіву на грибок лікар призначить вам і інші дослідження – загальні аналізи крові та сечі, аналіз крові на цукор, комплексний аналіз на урогенітельні інфекції (код 991) та ін.

Крім того, в лабораторії «МедЛаб» проводиться й аналіз на кандиду методом ПЛР – полімеразної ланцюгової реакції, який дозволяє з точністю визначити присутність грибка в організмі.

Профілактика кандидозу

 • ретельно дотримуватися правил особистої гігієни;
 • приймати антибіотики тільки за призначенням фахівця;
 • обмежити вживання вуглеводів, у тому числі цукру, а також рафінованих продуктів;
 • уникати переохолоджень.

Крім того, для жінок рекомендується не рідше 1-2 разів на рік відвідувати гінеколога для профілактичних оглядів та здачі необхідних аналізів.